Żubr Pompik

 

Żubr Pompik zyskał swoją sławę dzięki jego twórcy - Tomaszowi Samojlikowi, jest autorem i jednocześnie ilustratorem książek. Z wykształcenia jest biologiem, pracownikiem Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, doktorem nauk przyrodniczych. Z zamiłowania rysownik. Pasjonat historii Puszczy Białowieskiej.

Pierwszy tom pt. „Tropy na śniegu i inne opowieści” ukazał się w 2008 roku, a w dalszych latach kolejne trzy tomy. Na podstawie książek powstał serial o tym samym tytule. W 2020 roku seria książek została nagrodzona Podlaską Marką Roku 2019.

Kim jest Żubr Pompik?

To mały, ale bardzo ciekawy świata żubr zamieszkujący Puszczę Białowieską, który żyje wraz ze swoimi rodzicami – tatą Pomrukiem, mamą Poradą oraz młodszą siostrzyczką Polinką. Seria składa się z krótkich opowiadań mających charakter edukacyjny. W ramach każdej przygody Pompik spotyka jakieś zwierzę zamieszkujące puszczę i poznaje jego obyczaje lub ma styczność z jakimś zjawiskiem przyrodniczym. W 2016 roku seria doczekała się nowych edycji czterech tomów Pompika z ilustracjami wykonanymi na nowo oraz dodatkowymi rozdziałami. Rok później zostały opublikowane pierwsze książki z nowej serii zatytułowanej „Żubr Pompik Wyprawy”, w której Pompik wraz z rodziną podróżują po Polsce, zwiedzając polskie parki narodowe.

Wszystkie serie książeczek o Żubrze Pompiku oraz inne publikacje Tomasza Samojlika znajdziecie na stronie internetowej autora, a także na stronie wydawnictwa Media Rodzina.

Strony w dziale: