Szlaki turystyczne

SZLAKI PIESZE

Szlak niebieski

Hajnówka - Orzeszkowo - Hajnówka "Śladami Powstania Styczniowego" 31 km
Szlak rozpoczyna się w dzielnicy Judzianka przy ul. Warszawskiej, prowadzi trybą zwaną Drogą Dubińską przez rzekę Chwiszczej, wsie: Orzeszkowo, Olszynkę, Łozice, Drogą Milanowska i trybą do głównej atrakcji, czyli Car-dębu - zanim tam dotrze zatacza krag wyznaczony przez pomnikowe dęby. 
Car-dąb jest martwy od kilkunastu lat i pozbawiony kory, może dtatego ciągle atrakcyjny - w gąszczu rosnących drzew, wycelowany w niebo martwy, a wciąż żywy pomnik przyrody.
Ten odcinek szlaku jest trudny do przebycia w okresie wiosennym - podobnie jak łąki przy Chwiszczeju.
Kolejny punkt na szlaku to most, z którego rozciąga się widok na odlesioną dolinę rzeki Leśnej, tworzącej tu duże rozlewiska - doskonałe tereny lęgowe dla ptaków wodnych. Nad łakami można często zobaczyć polującego błotniaka łąkowego.
Następnie szlak prowadzi przez malownicze drzewostany boru mieszanego i olsu jesionowego. Zbaczając ze szlaku od składnicy Ostrowskiego 0,5 km na północ dotrzemy do rezerwatu Nieznanowo z dużą liczbą pomnikowych dębów.
Przed ponownym przecięciem koleki wąskotorowej Hajnówka - Topiło szlak wiedzie przez rezerwat Głeboki Kąt z dobrze zachowanym borem świerkowym o charakterze borealnym.
Szlak kończy się w Hajnówce.

Uwaga!!! Szlak niebieski jest nieprzejezdny!

Szlak żółty

"Białowieża - Topiło" 19 km.
Szlak biegnie głównymi drogami puszczańskimi przez rezerwaty "Podcerkwa", "Berezowo", "Olszanka Myśliszcze", "Michnówka". Chronią one przede wszystkim miejsca bytowania motyli dziennych i kraśników. Szlak kończy się w leśnej osadzie Topiło, gdzie znajduje się końcowy przystanek kolejki wąskotorowej, a także ciekawe miejsce na odpoczynek pod drewnianą wiatą. Wokół znajdujących się tam stawów poprowwadzono ścieżkę edukacyjną "Leśne Osobliwości".
 
Więcej informacji o szlakach pieszych oraz szlakach rowerowych w Regionie Puszczy Białowieskiej znajdziecie na bialowieza.travel.

Strony w dziale: