Współpraca Hajnowskiego Koła Niewidomych z Komendą Powiatową PSP w Hajnówce

Dodane przez e.zubrycka - wt., 30/08/2022 - 12:28

Kategoria

Hajnowskie koło niewidomych w czerwcu 2022 roku z chęcią przyjęło propozycję współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce. Podjęte inicjatywy niewątpliwie  okazały się potrzebnym krokiem w relacjach osób z niepełnosprawnościami z resztą społeczeństwa. Zaczęło się od spotkania, które odbyło się w siedzibie Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Hajnówce, podczas którego przybyli funkcjonariusze Straży Pożarnej omówili zasady działania czujek dymu i tlenku węgla oraz jak ważną rolę w bezpieczeństwie odgrywa ich instalacja. Czujka dymu wykrywa dym już w początkowej fazie pożaru, wtedy gdy nie ma jeszcze płomieni. Z kolei czujka tlenku węgla alarmuje wykrycie gazu który jest niewidoczny, nie ma smaku ani zapachu. Urządzenia te są  stosunkowo niedrogie i mogą uratować życie. Może zanim spadnie temperatura za oknem warto się w nie zaopatrzyć? Byłby to znakomity wyraz naszej troski o siebie i bliskich.

W tym samym dniu, członkowie stowarzyszenia odświeżyli, a także poszerzyli swoją wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzięki ćwiczeniom na fantomie  można było się przekonać jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową, jak przywrócić podstawowe parametry życiowe, także z użyciem automatycznego defibrylatora zewnętrznego.

Przyszedł czas na kolejne szkolenia. Ale tym razem role się odwróciły. To osoby niewidome wcieliły się w role instruktorów. Podczas trzech spotkań, które odbyły się na przełomie miesięcy lipiec-sierpień w Komendzie Powiatowej PSP w Hajnówce, funkcjonariusze oraz pracownicy administracyjni placówki poszerzyli swoją wiedzę z zakresu udzielania pomocy osobom z dysfunkcją narządu wzroku. Jak bezpiecznie  poruszać się z osobą niewidomą? Jak istotne jest opisywanie otoczenia i wskazywanie  przeszkód podczas poruszania się? Jak taką osobę prowadzić w ciasnej przestrzeni? Jak komunikować się z osobą niewidomą, która przecież nie reaguje na wizualne efekty towarzyszące zagrożeniom? Na wszystkie pytania starałyśmy się odpowiedzieć. Bezpośredni kontakt z osobami z dysfunkcją wzroku, prowadzone działania informacyjne, ćwiczenia praktyczne mogą przynieść wymierny efekt jakim jest podniesienie komfortu życia osób niepełnosprawnych. Wierzymy, że przekazane wskazówki przydadzą się podczas różnych zdarzeń, w których bierze udział Straż Pożarna. Strażacy dowiedzieli się również, jakie sprzęty ułatwiają codzienne funkcjonowanie osób z dysfunkcją narządu wzroku oraz jak adoptować przestrzeń publiczną do ich potrzeb. Przekazana publikacja Instytutu Tyflologicznego Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie „Projektowanie i adaptacja przestrzeni publicznej do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących” posłuży zapewne podczas zaplanowanej przebudowy Komendy Powiatowej PSP w Hajnówce. Niech to będzie przestrzeń funkcjonalna i dostępna dla wszystkich.

Zwieńczeniem prowadzonych działań było spotkanie zorganizowane w komendzie w dniu 23 sierpnia dla członków hajnowskiego koła w celu bliższego poznania specyfiki zawodu strażaka i wyposażenia Straży Pożarnej. A w specjalnie przygotowanej interaktywnej sali edukacyjnej „Ognik” dowiedzieliśmy się między innymi jak zachować się w sytuacji zadymienia , jak istotna jest zasada „im niżej tym bezpieczniej”, którą należy się kierować podczas ewakuacji.

Wszystkim strażakom z Komendy Powiatowej PSP w Hajnówce, z Ochotniczych Straży Pożarnych, a także pracownikom życzymy dużo zdrowia, niewyczerpanej siły, mnóstwa wytrwałości i bezpiecznych akcji.

Tekst: Alicja Plis
Zdjęcia: KP PSP Hajnówka, PZN Hajnówka

Pięciu uczestników spotkania siedzi przy stole, po lewej stronie stoi dwóch strażaków.
Mężczyzna klęczy przy manekinie, wokół siedzą członkowie koła niewidomych.
Strażak pomaga uczestniczce spotkania wykonać masaż serca na manekinie.
uczestnicy spotkania i strażacy siedzą na krzesłach, przed nimi stoi kobieta.
uczestnicy spotkania i strażacy siedzą na krzesłach, przed nimi stoi mężczyzna.
Strażak ma przesłonięte oczy i nalewa wodę z dzbanka do szklanki.
Kobieta i strażak wchodzą po schodach.
Strażacy siedzą na krzesłach, przed nimi stoją dwie kobiety.
Dwie kobiety stoją w sali ze strażakiem.
Uczestnicy spotkania podczas wizyty w centrum dowodzenia.
Członkowie koła siedzą na krzesłach, po prawej stronie stoi strażak.
Uczestnicy spotkania w zadymionym pomieszczeniu.
Uczestnicy spotkania stoją w garażu.
Członkini klubu stoi przebrana w mundur strażacki.
Przed jednostką strażak i członek koła trzymają wąż strażacki, z którego leje się woda.

Strony w dziale: