Wycieczka klasy 6A ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Hajnówce do Trójmiasta. Zielona szkoła nad Bałtykiem.

Dodane przez e.rynkowska - wt., 20/06/2023 - 14:10

Kategoria

W ramach Programu Ministerstwa Edukacji i Nauki POZNAJ POLSKĘ 2023 uczniowie klasy VIa Szkoły Podstawowej nr 2 w Hajnówce uczestniczyli w czterodniowej wycieczce do Trójmiasta. Celem przedsięwzięcia było wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznania Polski, jej zabytków kultury i historii. Wycieczka w 80% została sfinansowana przez MEiN, a w 20% przez rodziców.

 

Wycieczka odbyła się w dniach 30.05- 02.06. 2023 r.

Nasza podróż rozpoczęła się punktualnie o godzinie 7.11., gdy wyruszyliśmy pociągiem do Gdyni. Po przyjeździe, zakwaterowaniu i obiedzie spotkaliśmy się z panią przewodnik. Ruszyliśmy na spacer po Gdyni, podczas którego p. Ania  opowiadała nam o historycznym układzie urbanistycznym śródmieścia gdyńskiego. Następnie obejrzeliśmy znajdującą się w Infobox makietę Gdyni przedstawiającą miasto w mikroskali, na której jest około dwa tysiące obiektów! Gdynia jest wyjątkowym przykładem miasta budowanego wraz z portem od podstaw, stąd nazywana bywa morską stolicą kraju. Miasto uznawane w dwudziestoleciu międzywojennym za polską „bramę na świat”, uchodzi ponadto za symbol II Rzeczypospolitej, szczególnie ważny w kontekście rozwoju i modernizacji kraju oraz budowy polskiej tożsamości po odzyskaniu niepodległości. W Gdyni zwiedziliśmy również ORP Błyskawicę,  statek muzeum - Dar Pomorza oraz Akwarium Gdyńskie. Zwieńczeniem dnia był odpoczynek na plaży, a następnie spacerek po gdyńskich uliczkach.

Kolejny dzień - Gdańsk.  Tematem przewodnim był Gdańskmiasto w zasięgu obwarowań w XVII wieku. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od poznania historii Bramy Wyżynnej. Później przeszliśmy na ulicę Długi Targ, gdzie pani przewodnik opowiadała nam o historii Gdańska oraz jego średniowiecznych mieszkańcach. Niezwykle zachwyciło nas Stare Miasto w którym jest najwięcej zabytkowych obiektów. Otaczają je częściowo zachowane średniowieczne mury z basztami i bramami wodnymi. Ulica Długa przechodząca w Długi Targ to część reprezentacyjnej Drogi Królewskiej, nad którą dominuje gotycko-renesansowa budowla - Ratusz Głównego Miasta. W sąsiedztwie położony jest Dwór Artusa oraz fontanna z posągiem Neptuna. Spacer po Starym Mieście zachwycił wszystkich, bo większość z dzieci była tu pierwszy raz. Po drodze na południową część historycznego Gdańska, weszliśmy na wieżę widokową  Bazyliki  Mariackiej, skąd ujrzeliśmy przepiękną panoramę miasta. Pani przewodnik przygotowała nam również ciekawy quest w którym musieliśmy wykazać się spostrzegawczością wśród zabytkowych obiektów. Ogromne wrażenie zrobiły na nas kolorowe kamieniczki. Chodząc po starym porcie przeszliśmy po Długim Pobrzeżu, jedynej takiej ulicy na wodzie, powstałej w wyniku przedłużenia pomostów przy bramach wodnych nad Motławą. Widzieliśmy również jeden z symboli Gdańska – Żuraw, który kiedyś był dźwigiem portowym oraz bramą. Po dość intensywnym spacerze udaliśmy się na obiad. Kolejnym punktem naszej wycieczki był Gdańsk wojenny, czyli Muzeum II Wojny Światowej. Wystawa główna, zajmuje pow. ponad 5 tys. m2, co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. Wystawa mieści się 14 metrów pod ziemią. To było niezwykłe przeżycie. Pani przewodnik oprowadzała nas po kolejnych salach. Opowiadała o początku, przebiegu i konsekwencjach II wojny światowej. Faszyzm, komunizm, obozy koncentracyjne, łagry sowieckie, rzeczywistość wczesnych lat powojennych. Uświadomiła nam, że wolność i pokój to wartości nadrzędne. Po tej niezwykłej lekcji historii udaliśmy się do Muzeum Poczty Gdańskiej, do miejsca, które jest jednym z tych, w których zaczęła się II wojna światowa. Do historii przeszła bohaterska obrona pracowników Poczty Polskiej z 1 września 1939 r.

Trzeci dzień rozpoczęliśmy od przejazdu na pole bitwy na Westerplatte. Pani przewodnik opowiedziała nam o sytuacji politycznej w przededniu II wojny światowej, o historii Wolnego Miasta Gdańsk oraz o bohaterskiej postawie obrońców Westerplatte. Zwieńczeniem trasy było dojście do pomnika  „Pole Bitwy na Westerplatte”, która upamiętnia bohaterską obronę polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej w Wolnym Mieście Gdańsku w dniach 1-7 września 1939 r.

Z Westerplatte popłynęliśmy statkiem do Gdańska. Mieliśmy chwilę, żeby zakupić pamiątki. Następnie udaliśmy się na dworzec kolejowy, skąd SKM-ką (Szybką Koleją Miejską) pojechaliśmy do Sopotu. Weszliśmy na słynne molo. Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Wróciliśmy do hostelu późnym wieczorem. Bardzo zmęczeni, ale pełni wrażeń zaczęliśmy pakowanie, bo wczesnym rankiem czekała nas długa podróż pociągiem do domu. To była wspaniała wycieczka!

Wszystkie założone cele wycieczki w ramach programu Poznaj Polskę zostały zrealizowane.

Marta Łukaszuk

Urszula Skalska
logo Poznaj Polskę
W muzeum przy napisie TERROR
w muzeum
Tablica OBROŃCOM POCZTY POLSKIEJ W GDAŃSKU 1.9.1939
młodzież siedzi na placu w tle widać napis NIGDY WIĘCEJ WOJNY
Młodzież na Starym Rynku przy pomniku NEPTUN
Przy wejściu do budynku POczty Polskiej
Westerplatte
w porcie
na placu
Przy tablicy pamiątkowej Westerplatte
wycieczka
wycieczka
wycieczka
Przy napisie GDYNIA
Przy NEPTUNIE
W muzeum w podzieiach przy czołgu
wporcie
przy tablicy pamiątkowej
w muzeum
w porcie
statek Dar Pomorza w Porcie

Strony w dziale: