Samorząd województwa przekazał dotacje na podlaskie zabytki

Dodane przez e.rynkowska - czw., 04/04/2024 - 08:02

Łącznie do zarządców obiektów zabytkowych, wpisanych do rejestru zabytków, trafi 5,4 mln zł. Pieniądze zostaną wykorzystane na prace remontowe, konserwatorskie i roboty budowlane. W środę, 3 kwietnia, w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku symboliczne czeki z dotacjami przekazali beneficjentom m.in.: marszałek Artur Kosicki, członkini zarządu województwa Wiesława Burnos oraz przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski.

Dotacje zostały przyznane w ramach konkursu na dofinansowanie prac przy zabytkach. W tym roku, jak podkreślał Artur Kosicki, pula pieniędzy do rozdysponowania była rekordowo duża.

Takwysokiegowsparciajeszczeniebyło,a to jestdowódna to,jaktraktujemyprzywiązaniedo tradycjii do historiiwojewództwa podkreślał. Chcęteżzaznaczyć,że wszystkiepoprawniezłożonewnioskizostałyrozpatrzonepozytywnie dodał.

Marszałek poinformował, że w latach 2019-2024 na remonty podlaskich obiektów zabytkowych pozyskano również znaczne środki z budżetu państwa i funduszy unijnych – łącznie z pieniędzmi z budżetu to kwota około 100 mln zł.

Od początkukadencjitegozarządumówiliśmy,że realniechcemywspieraćochronęnaszychzabytków,bo onesą wizytówkąregionu.Słowadotrzymaliśmy powiedział.

Natomiast Wiesława Burnos przytoczyła słowa abp. Józefa Guzdka, który dziękując jakiś czas temu zarządowi za ochronę dziedzictwa regionu, powiedział: „nas nie będzie, a świątynie i zabytki zostaną”.

Wśród podlaskich zabytków najwięcej jest obiektów sakralnych

Do konkursu o dotacje wpłynęły 74 wnioski, z czego 71 otrzymało pozytywną rekomendację. W zdecydowanej większości dotyczyły one remontów obiektów sakralnych: świątyń katolickich, prawosławnych czy domów modlitw staroobrzędowców.

Jak zaznaczył Bogusław Dębski, w Podlaskiem to właśnie świątynie stanowią znaczną część obiektów zabytkowych.

– Jesteśmy krajem ubogim w zabytki, począwszy od potopu szwedzkiego, kiedy to nasz kraj spustoszono. Nie szczędziły nas też następne wojny. I czasami rodzi się pytanie: dlaczego tak dużą wagę przywiązujemy do zabytków sakralnych? Odpowiedź jest prosta: bo one istnieją. A istnieją przede wszystkim dzięki temu, że proboszczowie i wierni często z narażeniem życia chronili te świątynie w czasach trudnych – wyjaśniał przewodniczący sejmiku.

(...)

Hajnówka wśród beneficjentów

Na liście beneficjentów znalazła się Parafia Rzymskokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Hajnówce. Zadanie: Osuszanie oraz izolacja ścian zewnętrznych (od strony wewnętrznej) podpiwniczenia budynku zabytkowego kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Hajnówce. Dzięki dotacji zostanie wykonana izolacja pionowa tynki renowacyjne i roboty malarskie.

zdjecie pamiatkowe beneficjentów z czekami