83. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Dodane przez e.zubrycka - czw., 01/09/2022 - 12:49

„Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem. (...) Podam dla celów propagandowych jakąś przyczynę wybuchu wojny. Mniejsza z tym, czy będzie ona wiarygodna, czy nie. Zwycięzcy nikt nie pyta, czy powiedział prawdę, czy też nie. W sprawach związanych z rozpoczęciem i prowadzeniem wojny nie decyduje prawo, lecz zwycięstwo. Bądźcie bez litości, bądźcie brutalni.” - słowa te w przededniu podpisania paktu Ribbentrop – Mołotow, skierował do swoich współtowarzyszy kanclerz III Rzeszy.

1 września 1939 roku, atakiem Rzeszy na Polskę, rozpoczął się największy konflikt zbrojny w historii. Jej obszar objął niemal całą Europę, północną Afrykę, południowo-wschodnie tereny Azji, część Bliskiego Wschodu, a także, epizodycznie, Amerykę Północną. Podczas wojny zginęło ponad 60 milionów ludzi.

Wrzesień to miesiąc szczególny dla nas, Polaków, dla naszej pamięci historycznej i tożsamości narodowej. W tym roku obchodzimy 83. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, najtragiczniejszego wydarzenia XX wieku. Wojna pozostawiła po sobie rany do dziś niezagojone. Do dziś nie wiemy, gdzie  zostały pochowane ciała sześciu milionów Polaków, którzy ginęli na wszystkich frontach wojny czy w obozach zagłady.
W czasie wojny ginęli wszyscy: dzieci, starsi, wojskowi, cywile, prości i uczeni. Wojna dotknęła wszystkich Polaków.
Tegoroczne miejskie obchody 83. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej ograniczone zostały do uroczystości złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod pomnikiem Bolesława Bierwiaczonkana skwerze w centrum miasta oraz na grobach Stanisława Wiszniewskiego i Bolesława Sobola na cmentarzu katolickim.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele lokalnych samorządów: Burmistrz Miasta Hajnówka Jerzy Sirak, Zastępca Burmistrza Miasta Hajnówka Ireneusz Kiendyś, Wicestarosta Hajnowski Joanna Kojło oraz Sekretarz Gminy Hajnówka Aleksander Kuklik.

Delegacja samorządowców stoi na baczność przed pomnikiem Bierwiaczonka.
Burmistrz kładzie wiązankę kwiatów przed pomnikiem.
Sekretarz gminy, zastępca burmistrza, burmistrz i wicestarosta hajnowski oddają pokłon przed kamieniem poświęconym pamięci Bierwiaczonka.
Pomnik poświęcony pamięci Bierwiaczonka, przed nim wiązanka kwiatów i cztery znicze.
Sekretarz gminy, zastępca burmistrza, burmistrz i wicestarosta hajnowski oddają pokłon przed pomnikami poległych, w tle nagrobki cmentarza.
Dwa niskie nagrobki, przed nimi biały i czerwony znicz oraz wiązanka kwiatów.