Hajnowianka Wiera Charkiewicz obchodzi 100 urodziny

Dodane przez e.rynkowska - pon., 18/05/2026 - 08:38

Kategoria

Nasza dostojna Jubilatka urodziła się 12 maja 1926 r. w Krzywcu (gm. Narew) jako najstarsze dziecko Aleksandry i Metodego Teleszewskich. Tam też, wraz rodzeństwem Anną, Lubą i Grzegorzem, spędziła dzieciństwo. Pani Wiera ukończyła 5-letnią szkołę powszechną, a następnie uczyła się krawiectwa w Narwi. W swoim wyuczonym zawodzie pracowała w szwalni na dawnej ulicy Waryńskiego w Hajnówce. Pracowała również jako sprzątaczka w Państwowym Ośrodku Maszyn w Hajnówce przy ul. Bocznej, jako kucharka w Szkole Podstawowej nr 1 w Hajnówce przy wydawaniu gorącego mleka i bułek dla uczniów szkoły oraz jako kucharka i sprzątaczka w Zespole Składnic Lasów Państwowych w Hajnówce. W 1981 roku przeszła na rentę.

Pani Wiera swojego wybranka życia poznała przez tzw. swaty. Młodzi od razu przypadli sobie do gustu i po 6 miesiącach znajomości wzięli ślub. Związek małżeński z Piotrem Charkiewiczem zawarła 20 września 1954 roku w Lewkowie Starym. Przez pierwsze lata małżeństwa młodzi wielokrotnie zmieniali miejsce zamieszkania. Początkowo małżonkowie mieszkali w domu rodzinnym męża w Eliaszukach, następnie wynajmowali mieszkanie na Tropince (Białowieża) oraz na Górnym. We wrześniu 1959 roku zamieszkali w Hajnówce przy ul. Waryńskiego - w miejscu, gdzie obecnie znajdują się bloki kolejowe. W lutym 1965 roku przeprowadzili się do bloku przy ówczesnej ul. Lenina, a w 1977 roku kupili dom przy ul. 3 Maja gdzie mieszkali wraz z córką i wnukami. Małżeństwo miało dwoje dzieci. Niestety najstarszy syn, urodzony w 1955 roku żył tylko dwa dni, zmarł w wyniku komplikacji poporodowych. Po dwóch latach urodziła się córka Raisa Regina. Pani Wiera doczekała się dwóch wnuków (Krzysztof Piotr i Marcin Wojciech) oraz troje prawnucząt (Kacper, Zuzanna i Kazimierz). Wiera Charkiewicz owdowiała 2 kwietnia 2007 roku.

Pani Wiera często wspomina młodzieńcze lata i dzieciństwo. Pamięta, że jako młoda dziewczyna wraz z rówieśnicami nosiła na targ jajka na sprzedaż. Drogę do Hajnówki oczywiście pokonywały pieszo. Doskonale też pamięta czas wojny. Opowiada jak razem z rodzicami i rodzeństwem uciekali do lasu, jak po wsi chodziło wojsko oraz jaka panowała wówczas bieda. Nasza stulatka lubiła robótki ręczne, szczególnie robienie na drutach i szydełkowanie. Zrobiła mnóstwo serwetek, którymi obdarowywała rodzinę i znajomych. Córce i wnukom dziergała sweterki. W późniejszym wieku lubiła czytać.

W życiu jubilatki było wiele szczęśliwych chwil. Twierdzi, że każdy dzień jest szczęściem, a długie życie jest zapisane w gwiazdach. Choć przeżyła 100 lat - nie zna recepty na długowieczność. Jej wielką radością jest rodzina. Jest dumna z córki, wnuków i prawnuków. Cieszy się ich sukcesami i razem z nimi przeżywa ich porażki.

 

Setne urodziny Wiera Charkiewicz obchodziła w Prawosławnym Domu Opieki Społecznej "Samarytanin" w Hajnówce. Uroczystość rozpoczęła się nabożeństwem dziękczynnym z okazji tak dostojnego jubileuszu. Dyrektor, ks. prot. mgr Jan Wołkowycki na ręce pani Wiery złożył piękny bukiet kwiatów - W Pani życiu było z pewnością wiele dobrych i złych chwil. Proszę pamiętać tylko te piękne i dzielić się nimi z najbliższymi.

W dniu urodzin jubilatkę odwiedziła rodzina, przyjaciele oraz Aleksy Rusinowicz - Kierownik Inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Hajnówce. O setnych urodzinach Wiery Charkiwicz pamiętali również przedstawiciele Urzędu Miasta Hajnówka. Ireneusz Roman Kiendyś - Burmistrz Miasta Hajnówka i Małgorzata Dąbrowska – Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego wręczyli jubilatce list gratulacyjny, bukiet kwiatów, kosz słodyczy oraz obraz Zbigniewa Budzyńskiego przedstawiającego żubra - symbol siły i wytrwałości. Burmistrz przekazał również życzenia od Prezesa Rady Ministrów – Premiera Donalda Tuska oraz Wojewody Podlaskiego - Jacka Brzozowskiego.

W dniu tak wyjątkowych urodzin składamy jak najlepsze życzenia dalszego życia w zdrowiu i w otoczeniu najbliższych.

Emilia Rynkowska

nabożeństwo
nabożeństwo
nabożeństwo
duchowny składa jubilatce życzenia
zdjećie pamiatkowe
życzenia
życzenia
Burmistrz składa życzenia
Burmistrz przekazuje listy gratulacyjne
Burmistrz wręcza jubilatce kwiaty
Burmistrz wręcza jubilatce obraz
Burmistrz wręcza jubilatce kosz słodyczy
zdjęcie pamiątkowe
Kierowniek ZUS w Hajnówce składa jubilatce życzenia
zdjęcie pamiątkowe
zdjęcie pamiątkowe
jubilatka
tort urodzinowy

Strony w dziale: