Hajnówka Pamięta – 81. Rocznica Wyzwolenia Miasta

Dodane przez a.pacewicz - pt., 18/07/2025 - 12:40

Kategoria

18 lipca 1944 roku to data szczególna w historii Hajnówki – dzień wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej. Walki, które doprowadziły do tego przełomowego momentu, rozpoczęły się dzień wcześniej – 17 lipca – i rozegrały się w wielu częściach miasta, w tym nad rzeką Leśna, w rejonie dzielnic Podlasie i Placówka, w okolicach cmentarzy oraz w dzielnicy zwanej „Czworaki”.

Starcia miały tragiczny bilans – zginęło wielu Polaków, w tym mieszkańcy Hajnówki, a także Niemców i Węgrów oraz żołnierzy radzieckich.

Po zakończeniu wojny miasto rozpoczęło odbudowę. Hajnówka zmieniała się dynamicznie – powstały nowe zakłady przemysłowe, przebudowano ulice, wzniesiono osiem szkół, cztery świątynie różnych wyznań, dom kultury, dwa szpitale, przychodnię rejonową, stację uzdatniania wody, basen pływacki oraz uruchomiono komunikację miejską. Dzisiejszy kształt miasta jest w dużej mierze efektem tamtej powojennej determinacji i wspólnego wysiłku.

W przeddzień 81. rocznicy wyzwolenia, 17 lipca 2025 roku, władze miasta oddały hołd wszystkim, którzy zginęli w walkach o Hajnówkę. Wieńce złożyli:

– Burmistrz Miasta Hajnówka Ireneusz Roman Kiendyś,

– Wicestarosta Powiatu Hajnowskiego Justyna Jarmocik,

– Sekretarz Urzędu Miasta Jarosław Grygoruk.

To symboliczny gest pamięci o przeszłości, który przypomina, że wolność i bezpieczeństwo nie są nam dane raz na zawsze – wymagają troski, wdzięczności i refleksji.

Pamiętamy.

pomnik
władze miasta
władze miasta
władze miasta
pomnik
władze miasta przed pomnikiem
władze miasta
władze miasta
pomnik
władze miasta
Burmistrz składa kwiaty
władze miasta

Strony w dziale: