Dzień Flagi w Hajnówce

Dodane przez administrator - śr., 04/05/2022 - 09:50

Od 18 lat, 2 maja we wszystkich miejscowościach w Polsce przestrzeń zapełnia się biało-czerwonymi barwami. Flagi wznoszone są na masztach, przyulicznych słupach, a także domach prywatnych.

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej został ustanowiony na mocy ustawy Sejmu w 2004 roku. Święto to ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

W Hajnówce, tradycyjnie w samo południe, przed budynkiem Urzędu Miasta nastąpiło  uroczyste wciągnięcie flagi na maszt. W tegorocznej uroczystości wzięły udział władze miasta Hajnówka, Powiatu Hajnowskiego, Gminy Hajnówka, przedstawiciele służb mundurowych (policji, straży pożarnej, wojska), radni miasta. Przedstawicielami młodego pokolenia były dzieci z hajnowskich przedszkoli, trzymające w reku małe flagi.

W obliczu trudnej sytuacji geopolitycznej, toczącej się wojny na Ukrainie ten dzień miał szczególny wymiar. Wówczas stają się nam bliskie takie wartości jak tożsamość narodowa, jedność narodu, niezależność, wolność, które kryją się pod symboliką flagi kraju.

Emilia Korolczuk

Fot. Ewa Zubrycka

grupa osób przedstawicieli samorządów, służb mundurowych stojąca w półkolu przed budynkiem Urzędu Miasta
grupa dzieci trzymające w rękach male flagi