Z cyklu... "70 lat praw miejskich - 70 ciekawostek o Hajnówce" - koniec roku szkolnego

Dodane przez e.rynkowska - pt., 25/06/2021 - 08:57

Zapraszamy do archiwalnych relacji z zakończenia roku szkolnego ze szkół powiatu hajnowskiego, m.in. w:  SP nr 1, Społecznym Ognisku Muzycznym, Technikum Przemysłu Drzewnego, ZSZ, Liceum im. M Curie-Skłodowskiej.

A wszystkim uczniom i nauczycielom rozpoczynającym dziś wakacje życzymy słonecznej pogody i dużo wypoczynku.

Tekst artykułu: POŻEGNANIE SZKOŁY (30.06.1966, Gazeta Białostocka)

W zakończonym niedawno roku szkolnym uczęszczało do 77 szkół podstawowych, jednej szkoły zawodowej , - dwu techników i szkół ogólnokształcących pow. hajnowskiego 12 tys. dzieci.

W przodującej placówce powiatu - Szkole Podstawowej nr 1 w Hajnówce - uczyło się 926 dzieci. Promocję do następnych klas otrzymało 98 proc. uczniów. Z 99 uczniów uczących się w klasach siódmych tej szkoły tylko 15 dzieci przejdzie do szkół zawodowych, pozostali uczyć się będą w klasach ósmych według nowego programu.

Na uroczystości zakończenia roku szkolnego przybył inspektor Wydziału Oświaty Prezydium PRN - Michał Sobieszuk, który w swym wystąpieniu życzył młodzieży i nauczycielom miłych wakacji.

Podpis do zdjęcia nad tekstem: kierownik Szkoły Podstawowej nr 1 w Hajnówce - Piotr Bura wręcza nagrodę książkową uczennicy klasy czwartej - Jadwidze Kamińskiej. [skan czarno-białego zdjęcia prasowego; po lewej widoczna jest dziewczyna, a po prawej mężczyzna, który wręcza jej książkę; w tle widać uczniów]

Podpis do zdjęcia pod tekstem: Dzieci słuchają przemówienia kierownika szkoły. [skan czarno-białego zdjęcia prasowego; na zdjęciu duża grupa dzieci siedząca podczas zakończenia roku szkolnego]

Tekst artykułu: ŻEGNAJ SZKOŁO! (18.06.1968, Gazeta Białostocka)

Ósme klasy szkół podstawowych zakończyły swój rok szkolny już w ubiegłym tygodniu. W hajnowskiej Szkole Podstawowej nr 1 uroczystość ta odbyła się w ubiegłą sobotę. W trzech klasach ósmych egzaminy końcowe zdało 90 uczniów. Wielu z nich jak Małgorzata Igalson, Barbara Wojtkowska, Alicja Podszywało, Teresa Pietraszko, Eugeniusz Nikulin i Edmund Kowalski zasłużyło na najwyższą ocenę.

24 przodowników nauki i pracy społecznej otrzymało nagrody książkowe i rzeczowe. W imieniu grona pedagogicznego i kierownictwa szkoły  odchodzących ośmioklasistów w bardzo serdecznych słowach pożegnała Janina Maciejowska. Absolwenci szkoły otrzymali od pierwszoklasistów wiązanki kwiatów. Wieczorem ośmioklasiści po raz ostatni zebrali się w swojej szkole na wspólnej herbacie i zabawie tanecznej.

Na zdjęciu: przewodniczący komitetu rodzicielskiego Leopold Rzezak wręcza świadectwo szkolne przodującej uczennicy Teresie Pietraszko.[skan czarno-białego zdjęcia prasowego; na zdjęciu widoczne trzy osoby: po lewej dwie dziewczyny stojące jedna za drugą, po prawej mężczyzna; mężczyzna podaje rękę dziewczynie po prawej]

Tekst artykułu: JUŻ WAKACJE (24.06.1969, Gazeta Białostocka)

Sobota upłynęła w Hajnówce pod znakiem uroczystego zakończenia roku szkolnego we wszystkich szkołach podstawowych i liceach. Zakończenie roku odbyło się również w Społecznym Ognisku Muzycznym, działającym w Hajnówce od pięciu lat. W tym roku ognisko ma już swoich pierwszych absolwentów, są nimi: Maria Lewicka, Urszula Szczepanik, Jarosław Nowisielski i Wiesław Bogdanowicz. W czterech klasach instrumentalnych - fortepianu, skrzypiec, gitary i akordeonu uczyło się w tym roku 72 dzieci. Wszyscy wykazali duży zapał i sumienność w nauce, dlatego końcowe oceny na świadectwach były dobre i bardzo dobre.

W tym roku szkolnym pomyślnie ukończyło szkołę podstawową 13 osób ze wsi Łuka, 29 osób z Lewkowa Starego i 44 osób z Narewki (pow. hajnowski).

23 i 24 czerwca większość z nich przystąpi do egzaminów wstępnych do szkół średnich. Najwięcej osób ubiega się o przyjęcie do szkół średnich w Hajnówce i Bielsku Podlaskim.

Tekst artykułu: PIERWSI ABSOLWENCI (25.06.1969, Gazeta Białostocka)

Uroczyste zakończenie roku szkolnego odbyło się w hajnowskim Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących. W tym roku szkolnym hajnowskie liceum po raz pierwszy otrzymało uprawnienia szkoły samodzielnej. Do roku ubiegłego liceum to było filią białostockiego liceum. W tym roku szkolnym uczyło się tam 140 osób. Pierwsza matura zakończyła się pomyślnie, 34 osoby dopuszczone do egzaminu maturalnego otrzymały pomyślne oceny i upragnione świadectwa maturalne. Start więc był bardzo udany, oby tak było w każdym roku.

Tekst artykułu: ŻEGNAJ SZKOŁO (16.06.1970, Gazeta Białostocka)

W ubiegły piątek i sobotę we wszystkich 50 ośmioklasowych szkołach pow. hajnowskiego odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego i rozdanie świadectw w najstarszych klasach.

Ogółem we wszystkich klasach ósmych pow. hajnowskiego uczyło się w tym roku - 1239 uczniów, spośród których 1205 otrzymało świadectwa pomyślnego zakończenia nauki w szkole podstawowej.

Zdecydowana większość z nich, bo ponad 70 proc., ubiegać się będzie o przyjęcie do różnego typu szkół średnich i zawodowych. Łącznie w szkolnictwie podległym hajnowskiemu Wydziałowi Oświaty jest w tym roku 650 miejsc.

Władze oświatowe dużo uwagi przywiązują do rozwoju szkolnictwa zawodowego, głównie chodzi tu o zasadnicze szkoły rolnicze. W tym roku w powiecie hajnowskim nabór do nauki w zawodzie rolnika prowadzą ZSR w Kleszczelach, Dubinach i Narewce. Czynione są również starania, by Szkołę Przysposobienia Rolniczego w Klejnikach podnieść z dniem 1 września do rangi Zasadniczej Szkoły Rolniczej.

Na zdjęciu: jedna z ostatnich przerw w szkole, fot. E. Zaremba [skan czarno-białego zdjęcia prasowego, na którym widać czwórkę osób, dwie z nich idą w stronę szkoły, widoczną w tle, dwie pozostałe idą w przeciwnym kierunku]

Tekst artykułu: ŻEGNAJ SZKOŁO (10.06.1971, Gazeta Białostocka)

Najwcześniej tegoroczny rok szkolny skończyli maturzyści. Rozdanie świadectw maturalnych w hajnowskim Liceum im. M. C. Skłodowskiej miało bardzo uroczystą oprawę. W szkolnej sali sportowej zebrali się wszyscy absolwenci, ich rodzice oraz nauczyciele. Dyrektor liceum mgr Kazimierz Marchelewski w krótkich i serdecznych słowach życzył wszystkim absolwentom powodzenia w dalszych planach życiowych. 46 uczniów i uczennic otrzymało z rąk dyrektora szkoły świadectwa maturalne, zaś 38 świadectwa ukończenia Liceum Ogólnokształcącego.

Wśród tych, którzy przez cały okres nauki wykazywali się dobrą znajomością i przygotowaniem do lekcji są: Grażyna Dembska, Helena Szpakowicz, Jadwiga Sidorczuk, Helena Sidoruk, Grażyna Kurian, Teresa Kostowska, Andrzej Antoniuk, Cezary Głuszek, Włodzimierz Łuksza i Andrzej Litwiniec. Ich świadectwa maturalne posiadają oceny dobre i bardzo dobre.

Tradycyjnym zwyczajem najlepsi w nauce, pracy społecznej i sporcie otrzymali nagrody i wyróżnienia.

Zdjęcie nad tekstem: skan czarno-białego zdjęcia prasowego, na którym widoczni są uczniowie siedzący na sali gimnastycznej]

Zdjęcie po prawej, obok tekstu: [skan czarno-białego zdjęcia prasowego, na którym widoczne są trzy osoby, dwóch mężczyzn po lewej i kobieta po prawej]

Tekst artykułu: ŻEGNAJ SZKOŁO (25.06.1971, Gazeta Białostocka)

W dużej auli Technikum Przemysłu Drzewnego w Hajnówce po raz ostatni w tym roku szkolnym zebrała się młodzież i nauczyciele. Uroczysta chwila podkreślona była strojniejszymi niż na co dzień ubiorami dziewcząt i chłopców.

Głos zabrał dyrektor - Jerzy Jarocki, który podsumował wyniki całorocznej pracy nauczycieli i uczniów. Następnie w imieniu własnym, rady pedagogicznej i młodzieży podziękował odchodzącemu na emeryturę nauczycielowi Stanisławowi Duszce. Kwiaty wręczone nauczycielowi, długotrwałe oklaski były niewymownym symbolem wdzięczności młodzieży wobec trudu człowieka pracującego z uczniami i dla nich przez  36 lat swego życia.

Część oficjalną uroczystości zamknął sympatyczny moment wręczenia nagród uczniom wyróżniającym się w nauce i pracy społecznej. Na zakończenie wystąpił popularny w Hajnówce zespół szkolny "Elektrony" i zespół recytatorski.

Budynek przy ul. 1 Maja mieści właściwie pięć szkół: Technikum Przemysłu drzewnego, Technikum Mechaniczne, Zasadniczą Szkołę zawodową, Zasadniczą szkołę Dokształcającą i Technikum Mechaniczne Zaoczne. Uczy się tu ponad 1 tys. młodzieży.

Można więc śmiało powiedzieć, że jest to szkoła gigant. Od 1 września br. powstanie tu jeszcze Technikum Drzewne Zaoczne. Młodzież ma do dyspozycji 17 sal lekcyjnych, w tym 10 pracowni, salę gimnastyczną z pełnym zapleczem, bibliotekę, czytelnię itp. W szkole pracuje ponad 80 doświadczonych nauczycieli.

Trwające w ciągu roku szkolnego współzawodnictwo warsztatowe mobilizuje uczniów do coraz to lepszej pracy. Na efekty nie trzeba czekać. Oto grupa uczniów reprezentująca ZSZ zajęła III miejsce w wojewódzkim konkursie, a uczniowie tam startujący otrzymali od Kuratorium dyplomy najlepszych w zawodzie.

W tym roku szkołę opuściło 72 absolwentów TPD i 210 ZSZ. Wśród maturzystów najlepszymi wynikami mogą się pochwalić Michał Parfieniuk i Anna Wasiluk. Przyszłość absolwentów to praca w HZPD, Stoczniach Szczecińskiej, Gdańskiej itp. lub kontynuacja nauki w SGGW w Warszawie, WSInż., Politechnice Warszawskiej. W tym roku najlepsze świadectwa otrzymali Lech Ochal, Zygmunt Kołodko, Alicja Bukacz i Nadzieja Łoś.

W czwartek rozpoczęły się już egzaminy wstępne do ZSZ i TPD. Kandydatów jest około 500 podczas gdy miejsc o wiele mniej. Zadecydują więc najlepsze wyniki podczas egzaminu.

Przed młodzieżą dwa miesiące wakacji. Życzymy dużo słońca!

Zdjęcie nad tekstem, po lewej: Po raz ostatni w tym roku szkolnym w murach szkoły [skan czarno-białego zdjęcia prasowego, na którym widoczna jest duża grupa uczniów podczas zakończenia roku szkolnego]

Zdjęcie nad tekstem, po prawej: Profesor Stanisław Duszka od 1935 roku pracował w szkolnictwie. Obecnie odszedł na zasłużoną emeryturę. [skan czarno-białego zdjęcia prasowego, na którym widoczny jest starszy mężczyzna, ubrany w garnitur i krawat, obok niego stoi dwóch uczniów]

Zdjęcie pod tekstem, po prawej: Dyrektor szkoły Jerzy Jarocki wręcza nagrodę uczniowi Wiktorowi Kozaczukowi. [skan czarno-białego zdjęcia prasowego; widocznych jest dwóch mężczyzn w garniturach, wymieniający ze sobą uścisk dłoni]

Fot. Z. Zaremba

Tekst artykułu: ŻEGNAJ SZKOŁO (21.06.1972, Gazeta Białostocka)

Ubiegły tydzień był dla ośmioklasistów ostatnim okresem pobytu w szkole. Na boisku Szkoły Podstawowej nr 1 W Hajnówce najstarszych kolegów żegnali wszyscy uczniowie. Nie obyło się oczywiście bez kwiatów i łez wzruszenia. Dyrektor szkoły - Piotr Bura, w krótkich, serdecznych słowach pożegnał ośmioklasistów, życząc im powodzenia w realizacji dalszych planów życiowych.

Spośród 113 uczniów czterech ósmych klas 109 osób otrzymało świadectwa. Wielu spośród nich zostało nagrodzonych za dobre wyniki w nauce , pracy społecznej i sporcie.

Uroczyste rozdanie świadectw i zakończenie nauki odbyło się również wśród słuchaczy kursów dokształcających w zakresie szkoły podstawowej dla dorosłych. Od wielu lat kursy takie prowadzi Szkoła Podstawowa nr 1. Ich organizatorem i kierownikiem jest Piotr Ginszt.Wszyscy słuchacze kursu, a było ich 24, zdali pomyślnie egzaminy końcowe i otrzymali świadectwa.

Wieloletnie tradycje w dokształcaniu pracowników Hajnowskich Zakładów Przemysłu drzewnego ma również Dom Kultury "Leśnik". Ubiegła sobota upłynęła w "Leśniku" pod znakiem uroczystego zakończenia nauki i wręczenia świadectw. W organizowaniu  dokształcania HZPD szczególnie duże  zasługi położyli kierownik kursu mgr Cezary Okuniewski oraz nauczycielki: Krystyna Dębska i Maria Zdanowska.

Na zdjęciu: pożegnanie ośmioklasistów w hajnowskiej Szkole Podstawowej nr 1. Kierownik szkoły, Piotr Bura wręcza nagrodę Stanisławowi Kowalskiemu, uczniowi przodującemu w nauce i sporcie. [skan czarno-białego zdjęcia prasowego, na którym mężczyzna wymienia uścisk dłoni z uczniem i wręcza mu książkę].

Wycinek skanu gazety. Tytuł artykułu "Juz wakacje"
Wycinek skanu gazety. Tytuł artykułu "Pierwsi absolwenci"
Wycinek skanu gazety. Tytuł artykułu "Pożegnanie szkoły"
Wycinek skanu gazety. Tytuł artykułu "Żegnaj szkoło"
Wycinek skanu gazety. Tytuł artykułu "Żegnaj szkoło"
Wycinek skanu gazety. Tytuł artykułu "Żegnaj szkoło"
Wycinek skanu gazety. Tytuł artykułu "Żegnaj szkoło"

Strony w dziale: