Obchody 104. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości

Dodane przez e.rynkowska - pon., 14/11/2022 - 12:21

Kategoria

 

W tym roku przypada 104. rocznica powrotu Polski na mapy świata. Hajnowianie uczcili ten dzień tradycyjnie – wspólną modlitwą, spotkaniem przy Pomniku „Ofiarom Wojen, Przemocy i Represji „91” na skwerku imienia dr Dymitra Wasilewskiego i koncertem okolicznościowym w Hajnowskim Domu Kultury.

Uroczystości rozpoczęły się Modlitwą w Intencji Ojczyzny w Soborze Świętej Trójcy w Hajnówce oraz Mszą Świętą za Ojczyznę w Kościele p.w. Świętego Cyryla i Metodego w Hajnówce. Po mszy nastąpił przemarsz ulicą 3 Maja z udziałem Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej pod batutą Krzysztofa Romaniuka. Wspólnie odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego odbyło się przy akompaniamencie orkiestry dętej.

W wystąpieniu okolicznościowym Burmistrz Miasta Hajnówka mówił o przeszłości, teraźniejszości, jak i przyszłości Polski.

- Jest to dzień i okazja żebyśmy tutaj wspólnie podziękowali żołnierzom, funkcjonariuszom straży granicznej i policji polskiej, która dzisiaj chroni naszej granicy. I oby ta sytuacja stabilna na granicy wróciła jak najszybciej. I cytując wspaniałe życzenia dla Polski: „Polsko, oby nikt nigdy już nie musiał ginąć i oddawać zdrowia za Twoją wolność i oby wszyscy chcieli dla tej Polski naszej żyć”, zdaje się, że są to słowa oczywiste i proste, ale zdajemy sobie sprawę też, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Stara rzymska maksyma mówi: „Chcesz mieć pokój – szykuj się do wojny”.... Państwu, sobie i nam wszystkim życzę, aby polska gospodarka i polska armia były tak silne, żeby nikt nie ważył się i nie chciał Polski narażać na jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Oby tak się stało, abyśmy chcieli dla tej Polski żyć i przede wszystkim pracować, bo życzenia wolnej i dostatniej Polski są chyba najwspanialszymi życzeniami, jakich spełnienia byśmy wszyscy chcieli doczekać.....

Jerzy Sirak w swojej przemowie mówił również o realizacji marzeń i inwestycji nie tylko w naszych rodzinach, ale również w naszym mieście, jak również w całej Polsce – To jest właśnie budowanie tej dostatniej Polski. Budowanie dostatniej przyszłości przyszłych pokoleń, z wiarą i nadzieją, że wolna Rzeczpospolita będzie wolną po kres czasu. (…) W tym roku zakończyliśmy renowację parku. Sfinansowaliśmy to w części z naszych lokalnych podatków, ale też ze środków finansowych, które były w dyspozycji Lokalnej Grupy Działania Puszcza Białowieska. Z tej też okazji burmistrz poprosił duchownych o poświęcenie inwestycji, które odbyło się na zakończenie obchodów.

Podczas przemowy burmistrz przekazał również życzenia dla Polaków od Posła Jarosława Zielińskiego i Posła Krzysztofa Truskolaskiego (tekst życzeń w załączniku). Jerzy Sirak poinformował również, iż na pomniku znajdują się kwiaty złożone przez łotewską delegację z miasta zaprzyjaźnionego z Hajnówką od wielu lat. Kwiaty zostały złożone przez Zastępcę Burmistrza Krasławy i proboszcza parafii Świętego Ludwika w Krasławie.

Po wspólnej modlitwie w intencji Ojczyzny poszczególne delegacje władz oraz urzędów, instytucji, przedsiębiorstw, szkół i przedszkoli złożyły wieńce.

Uroczystości zakończyły się koncertem okolicznościowym z okazji 104. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na scenie Hajnowskiego Domu Kultury zaprezentował się Chór Miasta Hajnówka pod kierunkiem Marii Paszko oraz Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej pod batutą Krzysztofa Romaniuka.

***

Polska nie odzyskała niepodległości z dnia na dzień. Był to złożony proces trwający wiele lat, który trzeba było mozolnie przeprowadzać po 123 latach braku suwerenności i podzielenia kraju pomiędzy zaborców. 11 listopada 1918 r. w Compiegne pod Paryżem, przedstawiciele Niemiec podpisali rozejm, który oznaczał zakończenie I wojny światowej. Tego też dnia przekazano władzę wojskową Komendantowi I Brygady Legionów Polskich Józefowi Piłsudskiemu.

Na pamiątkę odzyskania niepodległości 11 listopada jest w naszym kraju Świętem Narodowym, ustanowionym oficjalnie w 1937 roku. Niestety, nie cieszyliśmy się nim długo. Najpierw niepodległość utraciliśmy pod hitlerowską i sowiecką okupacją wojenną, zaś w okresie PRL święto niepodległości zostało zakazane. Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada wróciło do kalendarza oficjalnych świąt państwowych dopiero ustawą Sejmu w 1989 roku.

Emilia Rynkowska

przemarsz

Przemarsz

Orkiestra Dęta

Hymn w wykonaniu Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Hajnówce

Przy pomniku

Przy pomniku

Przemowa Burmistrza Miasta Hajnówka

Wystąpienie okolicznościowe Burmistrza Miasta Hajnówka

Przy pomniku

Delegacje i mieszkańcy Hajnówki

Delegacje i mieszkańcy Hajnówki

Przemowa burmistrza

Delegacje i mieszkańcy Hajnówki

Delegacje i mieszkańcy Hajnówki

Modlitwa w intencji Ojczyzny

Delegacje i mieszkańcy Hajnówki

Delegacje i mieszkańcy Hajnówki

1. Delegacja Miasta Hajnówka (Pan Jerzy Sirak - Burmistrz Miasta Hajnówka, Pani Walentyna Pietroczuk – Przewodnicząca Rady Miasta oraz Pan Ireneusz Roman Kiendyś  – Zastępca Burmistrza Miasta)

Delegacja Miasta Hajnówka (Pan Jerzy Sirak - Burmistrz Miasta Hajnówka, Pani Walentyna Pietroczuk – Przewodnicząca Rady Miasta oraz Pan Ireneusz Roman Kiendyś – Zastępca Burmistrza Miasta)

 

Delegacja

Delegacja Starostwa Powiatowego w Hajnówce (Pani Joanna Kojło – Wicestarosta Hajnowski oraz Pan Eugeniusz Saczko – Przewodniczący Rady Powiatu)

Delegacja

Delegacja Gminy Hajnówka (Pani Alina Ginszt – dyrektor Szkoły Podstawowej w Dubinach oraz Pani Mirosława Gawryluk – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej)

 

Delegacja służb mundurowych

Delegacja służb mundurowych: 14 Batalionu Lekkiej Piechoty w Hajnówce, Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce (komisarz Adam Siegień – Zastępca Komendanta), Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce (starszy brygadier Piotr Koszczuk – Komendant wraz z pocztem sztandarowym), Aresztu Śledczego w Hajnówce (podpułkownik Roman Paszko – Dyrektor Aresztu oraz porucznik Dariusz Żynda – Zastępca Dyrektora), Placówka Straży Granicznej w Białowieży (starszy chorąży sztabowy Paweł Konik)

 

Delegacja

Delegacja Nadleśnictwa Hajnówka (Pani Joanna Szczerba – Główna księgowa nadleśnictwa oraz Leśniczy: Pan Jan Pugacewicz i Pan Jacek Olejnicki)

 

Delegacja

Delegacja Związku Sybiraków Oddział Terenowy w Hajnówce

 

Delegacja dzieci

30 Gromada Zuchowa „Leśne Skrzaty” z Przedszkola Nr 1 w Hajnówce z Panią Joanną Ruszuk - Dyrektorem przedszkola oraz rodzicami

 

Delegacja dzieci

32 Gromada Zuchowa ,,Łowcy przygód” z drużynową Bożeną Teresiuk; Gromada Zuchowa ,,Żuberki Pompiki” z drużynową Joanną Rejent oraz Gromada Zuchowa ,,Błyskawica” ze Szkoły Podstawowej Nr 2 imienia Władysława Jagiełły w Hajnówce z drużynową Anetą Korobkiewicz

 

Delegacja

104 Wielopoziomowa Środowiskowa Drużyna Harcerska Buki ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. dr. Kazimierza Ptaszyńskiego w Hajnówce

 

Delegacja dzieci

Delegacja Przedszkola Nr 2 im. Kubusia Puchatka w Hajnówce (Pani Iwona Raszkiewicz - Dyrektor przedszkola z nauczycielami: Panią Ewą Horosz oraz Panią Barbarą Grosz wraz z wychowankami i rodzicami)

 

Delegacja

Delegacja Przedszkola Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Żubra Pompika w Hajnówce (Pani Halina Pawluczuk – nauczyciel przedszkola oraz Pan Bogdan Gieryng – pracownik przedszkola wraz z wychowankami – grupą lisków)

 

Delegacja

Delegacja Przedszkola nr 5 w Hajnówce (Pani Małgorzata Katarzyna Saadoon - Dyrektor przedszkola z nauczycielami przedszkola: Panią Ewą Anchimiuk i Panią Joanną Suchodołą wraz z wychowankami)

 

Delegacja

Pan Paweł Krutul – Poseł na Sejm RP

Delegacja

Delegacja w imieniu Posła na Sejm RP Pana Krzysztofa Truskolaskiego – przewodniczącego Platformy Obywatelskiej regionu Podlaskiego (Pani Walentyna Tyszko – Dubow, Pani Anna Fiedoruk, Pani Halina Gierasimiuk oraz Pani Zofia Sawicka)

 

Delegacja

Delegacja w imieniu Posła na Sejm RP Pana Roberta Tyszkiewicza oraz Zarządu Powiatowego Platformy Obywatelskiej w Hajnówce

 

Delegacja

Delegacja Zarządu Powiatu i Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości

 

Delegacja

Delegacja Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Hajnówka

 

Delegacja

Delegacja Partii POLSKA 2050 (Pani Katarzyna Poskrobko oraz Pan Sławomir Sidoruk)

 

Delegacja

Delegacja Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddziału Rejonowego w Hajnówce

 

Delegacja

Delegacja Polskiego Związku Niewidomych Koło Terenowe w Hajnówce (Pan Janusz Puch oraz Mikołaj Jankowski)

 

Delegacja

Delegacja Związku Nauczycielstwa Polskiego Zarządu Oddziału w Hajnówce oraz Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP

 

Delegacja

Delegacja Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Hajnówce (Pan Anatol Ochryciuk – Prezes stowarzyszenia oraz Pani Grażyna Pawluczuk – członek)

 

Delegacja

Delegacja Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Hajnówce (Pani Beata Znaczko – Prezes Akcji Katolickiej oraz Pan Zdzisław Wiatrowski i Pan Lech Michalak)

 

Delegacja

Delegacja Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Hajnówce

 

Delegacja

Delegacja Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (Pan Dariusz Link – Prezes)

 

Delegacja

Delegacja Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hajnówce (Pan Grzegorz Tomaszuk – Dyrektor z pracownikami: Panią Martyną Siwa-Korzun oraz Panem Władysławem Borowskim)

 

Delegacja

Delegacja Fabryki Mebli FORTE w Hajnówce (Pan Krzysztof Aleksiuk oraz Pani Jolanta Tybińkowska)

 

Delegacja

Delegacja Zakładów Maszynowych Hamech

 

Delegacja

Delegacja PSS Społem w Hajnówce (Pani Mieczysława Bogdanowicz – Prezes oraz Pani Ewa Trusiewicz)

 

Delegacja

Delegacja Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Hajnówce

 

Delegacja

Delegacja Cechu Rzemiosł Różnych w Hajnówce (Pani Katarzyna Wołczyk – Dyrektor, Pan Kamil Łysakowski – sekretarz oraz Pani Dorota Kisiel – pracownik)

 

Delegacja

Delegacja Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Biura Powiatowego w Hajnówce (Pan Marek Szczerba – Kierownik oraz Pan Jerzy Kuczyński – starszy specjalista)

 

Delegacja

Delegacja Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce (Pani Agnieszka Kazberuk – Dyrektor oraz Pani Joanna Kisielewicz)

 

Delegacja

Delegacja Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (Pani Jolanta Prusinowska – Dyrektor) oraz Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Hajnówce (Pani Lucyna Wojciuk – Dyrektor)

 

Delegacja

Delegacja Warsztatów Terapii Zajęciowej (Pani Iwona Romańczuk – Kierownik wraz z uczestnikami warsztatów)

 

Delegacja

Delegacja Środowiskowego Domu Samopomocy w Hajnówce (Pani Agnieszka Andrejuk – Dyrektor oraz Pani Monika Mirończuk wraz z podopiecznymi)

 

Delegacja

Delegacja Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Hajnówce (Pani Aneta Aleksiejuk – Dyrektor ośrodka, Pan Krzysztof Kobus – nauczyciel wraz z uczniami)

 

Delegacja

Delegacja Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Hajnówce

 

Delegacja

Delegacja Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Władysława Jagiełły w Hajnówce z opiekunem

 

Delegacja

Delegacja Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Hajnówce (Pani Bożena Maria Markiewicz – Dyrektor szkoły wraz z samorządem uczniowskim)

 

Delegacja

Delegacja Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce

 

Delegacja

Delegacja I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Hajnówce

 

Delegacja

Delegacja Samorządu Uczniowskiego II Liceum Ogólnokształcącego z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce

 

Wyświęcenie skwerku

Wyświęcenie skwerku

 

Koncert w Hajnowskim Domu Kultury

Koncert w Hajnowskim Domu Kultury

Chór

Chór Miasta Hajnówka pod kierunkiem Marii Paszko

Koncert orkiestry

Koncert Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej pod batutą Krzysztofa Romaniuka

PLIKI DO POBRANIA:

List Posła Na Sejm RP Krzysztofa Truskolaskiego.pdf

List Posła Na Sejm RP Jarosława Zielińskiego

Strony w dziale: