Wernisaż wystawy poplenerowej "HAJNÓWKA. BRAMA DO PUSZCZY"

0425_miniSześćdziesięciolecie nabycia praw miejskich przez nasze miasto to szczególna okazja do utrwalenia jego interesujących miejsc w pracach artystów malarzy – Jerzy Sirak, Burmistrz Miasta Hajnówka.

 

W piątkowy wieczór w galerii Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce spotkali się artyści, władze miasta i pasjonaci sztuki. Tego dnia wyrażono wiele podziękowań. Artystom, że zechcieli uczestniczyć w plenerze i pozostawić nam namiastkę swej twórczości, natomiast władzom miasta, za wsparcie podczas przeprowadzenia tegoż pleneru.

 
 

W jednej galerii znalazło się kilkadziesiąt prac znanych artystów: Marii Najdek, Manueli Korneckiej i  Macieja Milewskiego z Warszawy, państwa Emilii i Andrzeja Sobieraj z Rumi, Waldemara Wojczakowskiego z Nałęczowa, Vidasa Dregva z Wilna, Michała Janczuka z Białegostoku, Bogusławy Czarkowskiej z Supraśla oraz artystów z Hajnówki Wiktora Kabaca, Zbigniewa Budzyńskiego i inicjatora pleneru Piotra Gagana. Głównym tematem wszystkich prac było piękno hajnowskiej ziemi. Swoim urokiem zachwyciły artystów świątynie, drewniane zabudowania i oczywiście piękna przyroda. Jedni skupili się na teraźniejszości, inni na przeszłości. Starą Hajnówkę ukazał  np. Waldemar Wojczakowski. Natomiast teraźniejszość – Piotr Gagan. Obaj uchwycili ten sam obiekt – kuźnię Mierzwińskich.

 

Artyści do końca trzymali w tajemnicy, co uwiecznili na swoich dziełach. Dlatego zdarzyło się, że mamy kilka spojrzeń na te same obiekty. Najwięcej zainteresowania niewątpliwie wzbudził Sobór Św. Trójcy, który zafascynował  Emilię Sobieraj, Marię Najdek, Andrzeja Sobieraj, Macieja Milewskiego, Piotra Gagana i Manuelę Kornecką.

 
 

Pomimo tego, że temat był ten sam – każdy obraz jest inny, i każdy jest wyjątkowy, bo wszystkie dotyczą naszego miasta… Muszę przyznać, że jeden z obrazów ma dla mnie szczególną wartość – widnieje na nim  dom, w którym się wychowałam, i ogród, w którym bawiłam się, gdy byłam małym dzieckiem….

 
 

Wystawę można oglądać do końca listopada br. Później, dzięki staraniom artystów, zostanie ona zaprezentowana w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, gdzie nasze miasto widziane oczyma malarzy, będą mogli podziwiać nie tylko hajnowianie.

 
 

Wspaniałe prace, które pozostaną w dorobku Hajnówki powstały podczas pleneru malarskiego „HAJNÓWKA. BRAMA DO PUSZCZY”  przeprowadzonego w maju 2011 r.  zorganizowanego dzięki dotacji Urzędu Miasta Hajnówka dla uczczenia Jubileuszu 60 lat praw miejskich Hajnówki. Organizacją pleneru zajęło się Towarzystwo Przyjaciół Hajnówki w partnerstwie z Muzeum i Ośrodkiem Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Honorowy patronat  nad plenerem  objął Burmistrz Miasta Hajnówka. Więcej o plenerze…

 

– Uznałem za słuszne zaprosić malarzy, którzy uwieczniliby swoje spojrzenie na zakątki Hajnówki. Celowa jest taka dokumentacja, ponieważ twórca ma możliwość wejścia w głąb historii i przedstawienia tego w formie malarskiej. Wnosi świeży powiew w odbiór dla nas tak oczywistych treści i stanowi doskonałą dokumentację archiwalną z wielkim potencjałem emocjonalnym. Zaproszeni artyści są absolwentami renomowanych uczelni artystycznych w Polsce, uznani i nagradzani na licznych przeglądach, konkursach, wystawach w kraju i za granicą. Dorobek artystyczny każdego z nich już z założenia dawał gwarancję na powstanie prac, które będą stanowić wartościową artystycznie i historycznie jakość. Artyści, będąc na plenerze, tworzyli i zbierali materiał do swoich obrazów. Dzięki przychylności władz miasta mogli poznawać nasz urokliwy region i w swoich pracowniach stworzyć jego wizję, przetwarzając wrażenia z pobytu, przez pryzmat swojej wrażliwej duszy. Mam nadzieję, iż plenery hajnowskie staną się cykliczną formą działalności kulturalnej naszego miasta.

– Piotr Gagan – komisarz I Pleneru Malarskiego Hajnówka 2011

(fragment z katalogu wydanego z okazji otwarcia wystawy)

 

Organizatorzy wystawy składają podziękowania sponsorom poczęstunku – PSS Społem Hajnówka i Radzie Miasta Hajnówka.

 

 

Emilia Rynkowska

 logo_60_lat

 

 

KONTAKT

border video

   ul. Aleksego Zina 1, 17-200 Hajnówka

   tel. 85 682 21 80,  fax 85 674 37 46

   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

                  KONTAKT DO REFERATÓW

  ADMINISTRATOR Emilia Rynkowska

        PUBLIKACJE na www.hajnowka.pl

        Klauzula RODO

 

 NA SKRÓTY

border video

  Godziny otwarcia:  poniedziałek - piątek 7.30-15.30

  Godziny przyjęć Burmistrza: poniedziałek 13.00-17.00

  Kasa UM czynna:  8:00-15.00, przerwa 10.30-11.30

  Możliwość płatności kartą płatniczą

  Rachunek bankowy do bezgotówkowej zapłaty opłaty skarbowej: 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   Nr IBAN: PL 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   NIP 543-00-10-446                  SWIFT: BPKOPLPW

   NIP Gminy Miejskiej Hajnówka NIP 603-00-06-341

border video

   herb UMHerb Miasta Hajnówka do pobrania

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.