Sesja popularno-naukowa nawiązująca do obchodów jubileuszu 60-lecia nadania Hajnówce praw miejskich

mini– Każdy jubileusz jest okazją do wspomnień. I chociaż historia naszego miasta nie jest wiekowa, czy tysiącletnia – dla nas jest historią najważniejszą. Historią, o której powinniśmy mówić, i którą powinniśmy znać – Jerzy Sirak Burmistrz Miasta Hajnówka.

60-lecie praw miejskich to rok wspomnień i podsumowań dokonań naszego miasta. We wtorek, 21 czerwca 2011 roku w Hajnowskim Domu Kultury odbyła się sesja popularno-naukowa.

Na początku uroczystości burmistrz powitał wszystkich słuchaczy zebranych w sali kolumnowej.  Podziękował także gościom za przyjęcie zaproszenia na ważne dla Hajnówki wydarzenie. Na sesji historycznej obecni byli: Jarosław Matwiejuk – Poseł na Sejm, Mikołaj Janowski – Radny Sejmiku Wojewódzkiego, Włodzimierz Pietroczyk – Starosta Powiatu Hajnowskiego, Stanisław Kostera, księża, Eugeniusz Saczko – Przewodniczący Rady Miasta, radni, dyrektorzy jednostek samorządowych, kierownicy referatów Urzędu Miasta,  mieszkańcy, a także były i wieloletni Burmistrz Miasta Hajnówka – Anatol Ochryciuk.

logo_60_lat

58

17

01

02

36

03

04

05

06

07

 

Pierwszym punktem programu  było rozstrzygniecie Turnieju Wiedzy o Hajnówce i Konkursu literackiego na najpiękniejszą legendę miasta Hajnówka. O turniejach opowiedziała koordynatorka Alla Gryc. Pani Alla przedstawiła również sylwetki laureatów obu konkursów. Nagrody wręczyli Jerzy Sirak i Eugeniusz Saczko. Więcej o konkursach można przeczytać na naszej witrynie:

Turniej wiedzy o Hajnówce

Jerzy Sirak podziękował młodzieży, iż chcieli poświęcić swój wolny czas na lepsze poznanie historii Hajnówki. Na podziękowania ze strony burmistrza zasłużyli również nauczyciele przygotowujący uczniów do turniejów i główne organizatorki: Alla Gryc, Agnieszka Kazberuk, Joanna Kisielewicz i Jolanta Antowska.

08

12

Laureaci Turnieju Wiedzy o Hajnówce

 

09

Puchary z rąk burmistrza otrzymali rónież dyrektorzy szkół:

Zespół Szkół nr 2 i Zespół Szkół  z dodatkową Nauką Języka Białoruskiego.

10

11

13

Laureaci Kunkursu literackiego na najpiękniejszą legendę o mieście Hajnówka

 

14

15

16

 

Głównym punktem programu były wystąpienia prelegentów:

Dr inż. Rafał Paluch reprezentuje Nadleśnictwo w Białowieży, które gromadzi badania od 80 lat. Przedstawił referat "Bogactwo przyrodnicze Puszczy Białowieskiej".

19

18


Dr Tomasz Samojlik w referacie "Hajnowszczyzna w królewskiej Puszczy Białowieskiej" opowiedział o najstarszych dokumentach mówiących o terenach, które dziś są Hajnówką. Mówił o roku 1670 i  pierwszym dokumencie, który potwierdza, że  ktoś już tutaj mieszkał. –  Był to Krzysztof Hajnaw, bądź też Hajnał. Dokument stwierdza, iż był on leśnikiem Puszczy Białowieskiej. Ale tak na prawdę była to istotna funkcja strażnika, którego siedzibą była Hajnowszczyzna. Także nasze Miasto, chociaż obchodzi dopiero 60-lecie, tak naprawdę ma o wiele dalej sięgającą historię.

35

37

 

Mgr inż. Artur Gierasimiuk przedstawił mało znany epizod z Powstania Listopadowego dotyczący naszej miejscowości.

38

39

 

O dziejach  parafii prawosławnej opowiedziała w zastępstwie męża prof. dr hab. Antoni Mironowicz – Eugenia Mironowicz.

40

 

Dr inż. Włodzimierz Poskrobko w referacie pt. "Działalność hajnowskich zakładów przemysłowych w ubiegłym 60-leciu" przypomniał o zakładach pracy, które powstały kilkadziesiąt lat temu, ale i o tych nowych.

48

 

Ryszard Pater – znawca hajnowskiego sportu mówił o sekcjach, które przez te 60 lat działały w naszym mieście, o sukcesach, jakie hajnowianie odnosili w piłce nożnej, lekkiej atletyce, tenisie, łucznictwie, kolarstwie, koszykówce, judo, czy też akrobatyce sportowej.

55

56

 

Tadeusz Topolski w "Poszukiwaniach minionego czasu", czyli sentymentalna  podróż do czasów dzieciństwa i młodości.

57

 

Na uroczystej sesji nie mogło zabraknąć obecności najmłodszego pokolenia. Dzieci z przedszkola nr 2 i nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi, a także uczniowie Szkoły Specjalnej wypełniły cześć artystyczną uroczystości. Były tańce, wiersze i piosenki. Grupa z ZS nr 2 dała pokaz aerobiku, a  Zespół Tańca Ludowego "Przepiórka" pokaz pięknego tańca narodowego.

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

41

42

43

44

45

46

47

49

50

51

52

53

54

 

Wszyscy obecni na sesji historycznej mogli wziąć na pamiątkę wydane z okazji jubileuszu monety zaprojektowane przez Jarosława Perszko i kartki okolicznościowe autorstwa Zbigniewa Budzyńskiego.

Emilia Rynkowska

 

 

KONTAKT

border video

   ul. Aleksego Zina 1, 17-200 Hajnówka

   tel. 85 682 21 80,  fax 85 674 37 46

   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

                  KONTAKT DO REFERATÓW

  ADMINISTRATOR Emilia Rynkowska

        PUBLIKACJE na www.hajnowka.pl

        Klauzula RODO

        Deklaracja dostępności

 

 NA SKRÓTY

border video

  Godziny otwarcia:  poniedziałek - piątek 7.30-15.30

  Godziny przyjęć Burmistrza: poniedziałek 13.00-17.00

  Kasa UM czynna:  8:00-15.00, przerwa 10.30-11.30

  Możliwość płatności kartą płatniczą

  Rachunek bankowy do bezgotówkowej zapłaty opłaty skarbowej: 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   Nr IBAN: PL 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   NIP 543-00-10-446                  SWIFT: BPKOPLPW

   NIP Gminy Miejskiej Hajnówka NIP 603-00-06-341

border video

   herb UMHerb Miasta Hajnówka do pobrania

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.