Kalendarz wydarzeń

Upamiętnienie Zagłady Żydów z Białowieży - uroczyste odsłonięcie pomnika
Niedziela 11 sierpień 2019, 12:00
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. Odsłon : 199

Upamiętnienie Zagłady Żydów z Białowieży

Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia serdecznie zaprasza 11 sierpnia o godz. 12.00 na uroczyste odsłonięcie pomnika poświęconego pamięci Zagłady społeczności żydowskiej Białowieży, na które przyjedzie 30 potomków żydowskich mieszkańców Białowieży z USA i Izraela. Modlitwę za zamordowanych poprowadzi rabin Symcha Keller.

Uroczystość odbędzie się w Miejscu Pamięci w dawnej żwirowni koło Podolan, niedaleko Ośrodka Edukacji Leśnej Jagiellońskie w Białowieży, gdzie 10 sierpnia 1941 r. niemiecki Batalion 322 rozstrzelał 77 mężczyzn i chłopców żydowskich z Białowieży.

O godz. 19.00 zapraszamy też do Teatru w Teremiskach (Teremiski 30) na pokaz spektaklu granego przez młodzież z Białowieży i okolicy „Sąsiedzi, których nie ma”, w reżyserii Joanny Troc, w którym młodzi ludzie opowiadają historie o żydowskich sąsiadach, które przekazali Katarzynie Winiarskiej najstarsi mieszkańcy. (Prosimy o rezerwację bezpłatnego miejsca na spektaklu mejlowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub telefonicznie 600 808 433).

MIESZKAŃCÓW BIAŁOWIEŻY zapraszamy też bardzo serdecznie dzień wcześniej,
10 sierpnia o godz. 17.00 na spotkanie i rozmowy z potomkami białowieskich Żydów do Stacji Białowieża Pałac, ul. Kolejowa 1.
Projekt realizowany jest ze środków Forum Dialogu, Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia oraz zbiórki publicznej, która cały czas trwa i do której można się dorzucić poprzez stronę:
https://pomagam.pl/bialowieza lub poprzez wpłatę na konto Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia: PKO SA 03 1240 5279 1111 0010 5146 6430 z dopiskiem „Upamiętnienie Żydów w Białowieży”.

Więcej informacji na stronie Wirtualnego Muzeum Historii Żydów w Białowieży: www.jewish-bialowieza.pl

 

 

Szerszy opis:

Minęło 77 lat odkąd żydowscy mieszkańcy Białowieży zniknęli z miejscowości. Na ponad 70 lat zaległa po nich cisza. Od kilku lat Katarzyna Winiarska z Fundacją Edukacyjną Jacka Kuronia stara się pamięć o nich przywracać wspólnie z najstarszymi mieszkańcami, którzy przechowali swoich żydowskich kolegów i sąsiadów w pamięci, wspólnie z młodzieżą i dziećmi, którzy opowiadają o nich w spektaklu „Sąsiedzi, których nie ma”, za pomocą strony Wirtualnego Muzeum Historii Żydów w Białowieży (www.jewish-bialowieza.pl), na której można przeczytać o ich losach, a także dzięki odnalezieniu potomków rodzin żydowskich, które przeżyły.
Nadszedł czas, żeby upamiętnić życie i śmierć białowieskich Żydów fizycznym znakiem w przestrzeni Białowieży – pomnikiem i tablicą.
Żwirownia koło Podolan w Białowieży to największe miejsce straceń z okresu okupacji niemieckiej (1941-1944) w okolicy Białowieży. Niemcy dokonali tutaj w latach 1941-1943 mordu na 486 osobach różnych narodowości i religii z Białowieży i okolicy. Upamiętnia ich monument w postaci orła oraz krzyże prawosławny i katolicki. 11 sierpnia uzupełnimy istniejące założenie pomnikowe o pomnik poświęcony pamięci Żydów z Białowieży.

W tym samym miejscu bowiem w dniu 10 sierpnia 1941 roku niemiecki batalion 322 rozstrzelał 77 mężczyzn i chłopców żydowskich w wieku od 16 do 45 lat, wyselekcjonowanych spośród aresztowanej dzień wcześniej żydowskiej społeczności Białowieży. Kobiety, dzieci i starszych mężczyzn wywieziono do gett w Kobryniu i Prużanie. Osoby pozostałe w Kobryniu zginęły w przeprowadzonych przez Niemców egzekucjach masowych w okolicach Kobrynia, zwłaszcza w Bronej Górze 27 lipca 1942; osoby przetransportowane do Prużany deportowano na przełomie stycznia i lutego 1943 roku do Auschwitz, gdzie zostały zamordowane w komorach gazowych.

Przeżyło kilka osób, w tym odnaleziony w USA przez Katarzynę Winiarską David Waldshan, którego żona, dzieci i wnuki przyjadą na uroczystość odsłonięcia pomnika (David ze względu na stan zdrowia nie może przyjechać). Na uroczystość przyjedzie w sumie blisko 30 osób potomków białowieskich rodzin, które wyemigrowały przed wojną do Palestyny i USA: Lerenkindów, Feldbaumów, Krugmanów, Galpernów i Reinesów.

Na głównej ulicy Białowieży, Stoczku, gdzie przed wojną mieszkała większość białowieskich Żydów, stanie też tablica informacyjna przybliżająca życie tej społeczności.
Dzień przed uroczystością odbędzie się spotkanie potomków żydowskich rodzin Białowieży z dzisiejszymi mieszkańcami Białowieży, również z tymi najstarszymi. To dzięki imionom i nazwiskom przechowanym w ich  pamięci możliwe było rozpoczęcie odzyskiwania informacji o Żydach w Białowieży.
Wieczorem w Teatrze w Teremiskach odbędzie się też pokaz spektaklu granego przez młodzież z Białowieży i okolicy „Sąsiedzi, których nie ma” w reżyserii Joanny Troc, w którym młodzi ludzie opowiadają historie o żydowskich sąsiadach, które przekazali Katarzynie Winiarskiej najstarsi mieszkańcy.


Udało nam się zdobyć część środków do realizacji projektu od Forum Dialogu i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, którzy współfinansują projekt, jednak sporo nam jeszcze brakuje, zachęcamy więc do współpracy i do wsparcia naszego projektu poprzez wpłatę na nasze konto: PKO SA 03 1240 5279 1111 0010 5146 6430  z dopiskiem „Upamiętnienie Żydów w Białowieży” lub szybką wpłatę poprzez https://pomagam.pl/bialowieza

Będziemy też wdzięczni zazachęcanie innych do wpłat i udostępnianie w mediach społecznościowych naszej zbiórki https://pomagam.pl/bialowieza

Działanie zainicjowała i organizuje Katarzyna Winiarska,  przez 15 lat mieszkanka Białowieży, animatorka Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia, w ramach której od kilku lat bada dzieje Żydów w Białowieży (autorka Wirtualnego Muzeum Historii Żydów w Białowieży www.jewish-bialowieza.pl), odnajduje potomków żydowskich rodzin z Białowieży i prowadzi działania edukacyjne w tym zakresie. W 2018 roku za swoje działania na rzecz przywracania pamięci była nominowana do Nagrody Polin.

 

"Sąsiedzi, których nie ma"

"Sąsiedzi, których nie ma - opowieści mieszkańców Białowieży o ich żydowskich sąsiadach" to spektakl dzieci i młodzieży z Białowieży, który przywołuje pamięć zapomnianej w Białowieży społeczności żydowskiej mieszkającej tu przed wojną dom w dom z rodzinami białoruskimi i polskimi, prawosławnymi i katolickimi. Dom w dom, a czasem w tym samym domu, jak fryzjer Abraham Kreszyn, który "postępowy był, jak świnobicie to do ojca na świeżynkę przychodził", czy jak mała Roszelka Góra, której ojciec, rzeźnik kupił plac od babci pana Szpakowicza i tam zbudował swój piętrowy drewniany dom i sklep.

1 maja 2017 roku przywoływać tę pamięć o żydowskich mieszkańcach Białowieży wspólnie z dziećmi przyszło do Teatru w stodole w Teremiskach koło Białowieży prawie 500 osób. Młodzież zagrała więc premierowe przestawienie dwukrotnie.

W czasie spektaklu oglądamy jak na starych fotografiach kolejne sceny - a to gwarny targ, gdzie wspólnie sprzedają chłopi jajka i warzywa, a Żydzi bułki i chałę, a to elegancki sklep Samuela Alkona, gdzie materiał na mundury kupowała cała służba leśna, a to znowu szkołę powszechną, w której "dzieci razem się uczyły, nie było podziału". Wszystkie opowiadane przez młodzież historie, o wielkiej miłości Tabacznika i córki Nachmana, o przyjaźni małego Sławka z żydowską dziewczynką, która, choć dziewczynka nie żyje, sięga do współczesności, o tym, jak wyglądała synagoga to opowieści przechowane w pamięci najstarszych mieszkańców dzisiejszej Białowieży, znalezione, nagrane i zapisane przez Katarzynę Winiarską, animatorkę Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia, która od 2015 roku bada historię Żydów w Białowieży. Po stworzeniu Wirtualnego Muzeum Historii Żydów w Białowieży www.jewish-bialowieza.pl, i szeregu działań warsztatowych z dziećmi, spektakl jest kolejnym etapem przywracania Białowieży zapomnianego kawałka jej historii. Scenariusz z wybranych fragmentów opowieści ułożyła aktorka i reżyserka Joanna Troc, która również wyreżyserowała cały spektakl. Obie, Katarzyna i Joanna w zgranym teamie od kilku lat pracują z grupą białowieskich dzieci, z których część zdążyła już stać się młodzieżą i pod kierunkiem Joanny zagrać 4 świetne przedstawienia. Spektakl "Sąsiedzi, których nie ma" mamy nadzieję, stanie się szczególny, bo nie tylko grany jest również poza Białowieżą, ale czyni sąsiadów, których już nie ma, choć na chwilę obecnymi.

Spektakl grany był już nie tylko w Teatrze w Tere miskach i w Białowieży, ale też w Uniwersyteckim Centrum Kultury w Białymstoku, podczas Europejskich Dni Kultury w synagodze w Orli, w Fabryce Sztuki w Łodzi, w synagodze w Sejnach, na Festiwalu Ode w Bielsku Podlaskim oraz w Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” w Warszawie i w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

"Sąsiedzi, których nie ma"

Adaptacja, inscenizacja i reżyseria: Joanna Troc

Pomysł, zebranie i opracowanie opowieści: Katarzyna Winiarska

Aranżacja muzyczna: Ewa Kot

Przygotowanie wokalne: Elżbieta Rojek

Pracownia scenograficzna i światła - Paweł Winiarski

Występują: Kornelia Czeremczuk, Maks Czeremczuk, Marta Czurak, Ewa Kot, Amelia Kowalczyk, Maria Marczuk, Łukasz Ruczyński, Jan Sobociński, Oliwia Szpakowicz, Maria Tarasiuk, Hanna Winiarska, Szymon Winiarski, Maria Wołosik.

Produkcja: Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia

premiera: 1 V 2017, Teatr w Teremiskach


 

 

 

Wróć

JEvents v2.2.8   Copyright © 2006-2012

KONTAKT

border video

   ul. Aleksego Zina 1, 17-200 Hajnówka

   tel. 85 682 21 80,  fax 85 674 37 46

   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

                  KONTAKT DO REFERATÓW

  ADMINISTRATOR Emilia Rynkowska

        PUBLIKACJE na www.hajnowka.pl

        Klauzula RODO

        Deklaracja dostępności

 

 NA SKRÓTY

border video

  Godziny otwarcia:  poniedziałek - piątek 7.30-15.30

  Godziny przyjęć Burmistrza: poniedziałek 13.00-17.00

  Kasa UM czynna:  8:00-15.00, przerwa 10.30-11.30

  Możliwość płatności kartą płatniczą

  Rachunek bankowy do bezgotówkowej zapłaty opłaty skarbowej: 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   Nr IBAN: PL 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   NIP 543-00-10-446                  SWIFT: BPKOPLPW

   NIP Gminy Miejskiej Hajnówka NIP 603-00-06-341

border video

   herb UMHerb Miasta Hajnówka do pobrania

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.