Kalendarz wydarzeń

ONY | spektakl Białostockiego Teatru Lalek
Wtorek 20 listopad 2018, 17:00
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. Odsłon : 262

 

Spektakl  prezentowany w ramach programu Teatr Polska

Termin: 20 listopada 2018 r. godz. 17:00 ( czas 70 min.)
Miejsce: Hajnowski Dom Kultury
Wstęp: Bilety w cenie 1 zł dostępne przed spektaklem

UWAGA!  Ilość miejsc ograniczona.  

Spektaklowi towarzyszą bezpłatne warsztaty   „Teatr jako wehikuł”  o godz. 15:30 

  • Zajęcia, które poprowadzi edukator BTL Tomasz Damulewicz, będą dotyczyć języka i środków poetyckich użytych w spektaklu „Ony”.
  • Wiek uczestników warsztatu: 12+
  • Wstęp wolny, obowiązują zapisy pod tel. 85 682 3203. UWAGA! Liczba miejsc ograniczona.

Cóż można napisać o „Onym?” Dla wszystkich tych, którzy przyzwyczaili się już do tekstów Marty Guśniowskiej, zabawnych, ciepłych baśni, poprzewracanych do góry nogami, „Ony” może być nie lada niespodzianką. Bo oto mamy baśń poetycką, liryczną – choć nie pozbawioną humoru – opowieść o życiu tytułowego Onego, którego poznajemy jako ośmiolatka, a rozstajemy się z nim u schyłku jego niezwykłego żywota.

Pełna niespodziewanych zwrotów akcji inscenizacja Jacka Malinowskiego, okraszona klimatyczną muzyką i scenografią autorstwa zadomowionych już w BTL litewskich artystów (Antanasa Jasenki i Giedrė Brazytė) to propozycja dla całej rodziny. Każdy, bez względu na wiek, odnajdzie w niej coś dla siebie – od zaskakujących przygód tytułowego bohatera, przez liczne zabawy słowem, aż po filozoficzną refleksję. Zapraszamy!

 „Liryczna opowieść o perypetiach Onego, którego losy śledzimy na przestrzeni całego jego życia.

Tekst sztuki stworzyła uzdolniona dramaturg młodego pokolenia Marta Guśniowska. Spektakl, mimo że został zrealizowany w konwencji teatru lalkowego, wcale nie jest skierowany wyłącznie do najmłodszych widzów. 

Jego filozoficzno-refleksyjnym wydźwiękiem dotyczącym przemijania zachwycą się również dorośli.

Na szczególną uwagę zasługuje kreacja aktorska Ryszarda Dolińskiego, który zachwyca sowim warsztatem nie tylko aktora lalkarza, ale także aktora dramatycznego. Na całokształt składają się ponadto klimatyczna, podkreślająca akcję muzyka, nienachalne projekcje multimedialne oraz pasujące do poetyckiej całości kostiumy i scenografia.”

z recenzji Komisji Artystycznej Programu Teatr Polska (adz)

  ONY

  • autor: Marta Guśniowska
  • reżyseria: Jacek Malinowski
  • scenografia: Giedrė Brazytė
  • muzyka: Antanas Jasenka
  • multimedia: Mantas Bardauskas
  • obsada: Łucja Grzeszczyk, Ryszard Doliński, Michał Jarmoszuk

TEATR POLSKA to ogólnopolski program popularyzujący teatr i pozwalający zaprezentować jego różnorodne oblicze. Celem programu TEATR POLSKA docieranie z ofertą polskich teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.

TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ORGANIZATORZY:
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Białostocki Teatr Lalek
Hajnowski Dom Kultury
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

PATRONI MEDIALNI:
e-teatr.pl
TVP3 Białystok
Polskie Radio Białystok
Gazeta Współczesna