Biegający hajnowianie uczcili Święto Niepodległości-XIII Bieg Niepodległości w Białymstoku

0

Udział w takim biegu, to chyba najbardziej radosny sposób na uczczenie 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dziewiątego listopada 2013 roku w Białymstoku odbył się XIII Bieg Niepodległości na dystansie 10 km.

Atestowana trasa po raz pierwszy wiodła głównymi ulicami miasta. Start usytuowano na ulicy Młynowej pamiętającej tak ważny dla naszego narodu rok 1918. Meta znajdowała się na ulicy Komisji Edukacji Narodowej na osiedlu Bacieczki. Każdemu, kto dobiegł do mety wręczono pamiątkową buławę. Przed rozpoczęciem biegu kilkunastoosobowa grupa zawodników złożyła kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
Wszystkich uczestników biegowego święta pokonał Michał Smalec z klubu Podlasie Białystok, uzyskując bardzo dobry czas 0:30:41. Najszybszą kobietą z wynikiem 0:35:05 była Litwinka Rasa Drazdauskaite.
Z pośród 201 osób, które ukończyły zawody, z naszego powiatu było 13 biegaczy z Hajnówki oraz jeden z Narwi. Dla większości był to ostatni i bardzo udany start w sezonie 2013. Kilkoro stanęło na podium w swoich kategoriach wiekowych. Inni poprawili swoje indywidualne rekordy. Tradycyjnie najwyższe miejsce w kategorii M60 zajął Andrzej Jan Radzymin, wśród kobiet w K70 zwyciężyła Wiera Stasiewicz. Na drugim miejscu w M70 był Leoncjusz Stasiewicz, natomiast trzecie miejsce w M50 przypadło Andrzejowi Pleskowicz.
Oprócz biegu głównego miały miejsce wyścigi na krótszych dystansach przeznaczone dla osób młodszych lub biegających rodzin w minimum trzyosobowym składach. I tu mieliśmy swoich małych bohaterów. Na najwyższym stopniu podium stawali Łukasz Karpiuk, najlepszy w wyścigu chłopców z gimnazjów na dystansie 1km oraz rodzina Krawczuków w składzie Elżbieta, Eugeniusz i Szymon pośród rodzin biegających.
Warto nadmienić, iż organizacja zawodów miała wiele mankamentów, w odróżnieniu od wysokiego poziomu sportowego startujących zawodników.