Spotkanie z legendą polską w Przedszkolu nr 5

15

Nasze Przedszkole od kilku lat realizuje program „Czytające przedszkola" w ramach ogólnopolskiej kampanii CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM we współpracy z Fundacją ABC XXI.

Najważniejsze założenie tego programu to codzienne czytanie dzieciom 20 min dziennie, aby pomóc im w opanowaniu języka ojczystego. Zgodnie z tym założeniem nauczycielki codziennie czytają dzieciom. Do czytania zapraszamy i angażujemy też rodziców, dziadków, przedstawicieli różnych zawodów. Różnego rodzaju święta w kalendarzu staramy się uczcić większym spotkaniem czytelniczym. Właśnie w kwietniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Z tej okazji 12 kwietnia zaprosiliśmy do naszego przedszkola osoby pełniące ważne funkcje w naszej społeczności na „Spotkanie z legendą polską", które nawiązuje do 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Legendy są pierwszym elementem folkloru i tradycji, z którym spotykają się dzieci. Mówią o miastach, ważnych postaciach, rzekach, górach, przybliżają nam historię naszego narodu, uczą nas co jest dobre, a co złe. Legendy często są też pierwszymi historiami, które ktoś nam opowiada w dzieciństwie. Życie dziecka powinno być wypełnione baśniami i legendami, powinniśmy się nimi dzielić z naszymi pociechami, zwłaszcza teraz, kiedy świat wszedł w erę gier komputerowych i bajek animowanych.

Pani Wanda Chotomska o legendach mówi tak: „Legendy są to takie pałeczki w sztafecie pokoleń. Starsi przekazują je młodszym, żeby nie zaginęła pamięć o tym, co kiedyś było, co się dawno, dawno temu zdarzyło. I oczywiście każdy opowiada je po swojemu – coś od siebie doda, zmieni. Ja opowiadam je starszym, żeby przypomnieli sobie legendy zasłyszane i przeczytane w dzieciństwie, młodszym – z prośbą, żeby przekazali je następnym pokoleniom. Bo najcenniejszym skarbem każdego narodu jest jego tradycja."

Na początku spotkania Pani Dyrektor Małgorzata Saadoon przywitała przybyłych gości i podkreśliła jak ważne jest przekazywanie wartości patriotycznych od najmłodszych lat przedszkolnych. Wśród zaproszonych gości byli: Pani Jolanta Stefaniuk – Kierownik zespołu d.s. Oświaty, Kultury i Sportu; Pani Alla Gryc - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej; Pani Magdalena Sierocka- Inspektor ds. Edukacji; mł. chor. SW. Pan Bartosz Godlewski -przedstawiciel Aresztu Śledczego w Hajnówce, Pan Mirosław Awksentiuk- Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Hajnówce. Goście i Pani Dyrektor przeczytali dzieciom legendy: „O Lechu, Czechu i Rusie", „Wars i Sawa", oraz „Warszawska Syrenka". Dzieci wysłuchały czytanych tekstów z wielkim zainteresowaniem i wykazały się dużą wiedzą na temat naszego kraju.

Dalsza część spotkania była bardzo miłą niespodzianką dla wszystkich zebranych, przedszkolaki z grupy III i IV wraz z nauczycielkami: p. E. Omelianiuk, p. K. Litwiniec-Burnecką i p. Z. Owsieniuk, zaprezentowały wspaniałą inscenizację legendy „O Smoku Wawelskim", do której scenariusz napisała Pani Z. Owsieniuk na podstawie utworu Cz. Janczarskiego. Dzieci i nauczycielki odegrały swoje role z ogromnym zaangażowaniem, przedstawienie dostarczyło wiele radości i emocjonujących przeżyć i podobało się zarówno naszym gościom jak i przedszkolakom.

Dziękujemy serdecznie naszym gościom za przybycie i poświęcenie nam swego cennego czasu.

Przygotowały: E. Sterlingow, Z. Owsieniuk, E. Omelianiuk, K. Litwiniec – Burnecka


KONTAKT

border video

   ul. Aleksego Zina 1, 17-200 Hajnówka

   tel. 85 682 21 80,  fax 85 674 37 46

   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

                  KONTAKT DO REFERATÓW

  ADMINISTRATOR Emilia Rynkowska

        PUBLIKACJE na www.hajnowka.pl

        Klauzula RODO

 

 NA SKRÓTY

border video

  Godziny otwarcia:  poniedziałek - piątek 7.30-15.30

  Godziny przyjęć Burmistrza: poniedziałek 13.00-17.00

  Kasa UM czynna:  8:00-15.00, przerwa 10.30-11.30

  Rachunek bankowy do bezgotówkowej zapłaty opłaty skarbowej: 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   Nr IBAN: PL 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   NIP 543-00-10-446                  SWIFT: BPKOPLPW

   NIP Gminy Miejskiej Hajnówka NIP 603-00-06-341

border video

   herb UMHerb Miasta Hajnówka do pobrania

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.