21 września - Światowy Dzień Choroby Alzheimera (grandy i konferencja on-line)

W Polsce z otępieniem żyje ponad 500 tys. osób, w tym ponad 300 tys. cierpi na chorobę Alzheimera. Pomimo że choroba ta dotyka coraz więcej osób i ich rodzin, nadal brakuje profesjonalnego systemu wsparcia.

 

 

Opieka nad osobą z chorobą Alzheimera w ostatnich stadiach choroby wymaga całodobowej opieki. To nadludzkie wyzwanie być opiekunem takiej osoby. Opiekunowie są zmęczeni fizycznie i emocjonalnie, a dodatkowo często z ciężarem opieki są pozostawieni sami.

 

PROGRAM "Damy Radę"

Fundacja TZMO „Razem Zmieniamy Świat” z myślą o opiekunach osób z demencją przygotowała program: "Jak poprawić jakość życia osób chorych z różnymi formami demencji?" Damy Radę.

W ramach tego programu przygotowane zostały następujące materiały:

Nabór wniosków: 1– 31.10.2019r.

W ramach konkursu o dofinansowanie projektu mogą ubiegać się osoby prawne oraz instytucje działające na rzecz osób z demencją i / lub ich opiekunów.

Program Damy Radę funkcjonuje od 6 lat, w ramach tego programu rozdano już bezpłatnie ponad 600.000 poradników "Jak opiekować się osobą przewlekle chorą", a filmy instruktażowe oglądało ponad milion osób. Projekt Damy Radę "Alzheimer" to rozszerzenie zakresu wsparcia, jaki oferowany jest opiekunom rodzinnym, tym którzy w zaciszu domu pozostają sami z problemami choroby.

 

KONFERENCJA RPO

on-line dla osób pomagających chorym na Alzheimera

 • Może być tak, że lekarz powie Ci: Mama/Tata choruje na chorobę Alzheimera. To nie jest zmiana nastroju i przyzwyczajeń wynikająca z wieku. To choroba – i będzie coraz gorzej

 • Ale może być i tak, że to Tobie lekarz powie: To jest Alzheimer. Musimy się przygotować na to, co nastąpi

 • W takim momencie każdemu przychodzą na myśl tylko straszne opowieści o rodzinach z osobami chorującymi. O niepoznawaniu najbliższych, o zostawianiu otwartego gazu, o zastanawianiu się, do czego może służyć nóż. O tym, że starsza osoba nie umie wrócić do domu z krótkiego spaceru. O udręczonych opiekunach, którzy nie śpią całymi nocami i nigdy nie mają chwili dla siebie.

 • Jak pomóc, co z pracą, co z innymi obowiązkami? Albo – jeśli to ja choruję, to co ze mną będzie. Kto się mną zajmie?

Chcesz wiedzieć, co zrobić? – włącz się w akcję debatowania i oglądania debaty o Alzheimerze. Będziemy mówić o potrzebach opiekunów osób żyjących z chorobą Alzheimera. Będą też zaprezentowane dobre praktyki wspierania opiekunów.

Konferencja „Potrzeby opiekunów osób żyjących z chorobą Alzheimera” odbędzie się 30 września 2019 r. (poniedziałek) w godzinach 11.00 – 15.00 w Biurze RPO w Warszawie przy ulicy Długiej 23/25. i na https://www.rpo.gov.pl/pl/kategoria-tematyczna/choroba-alzheimera

PROGRAM KONFERENCJI:

11.00 – 11.15 Otwarcie konferencji

dr hab. Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskichosoba żyjąca z chorobą Alzheimera

11.15 – 11.35  Potrzeby opiekunów – prof. Tadeusz Parnowski, specjalista w zakresie psychogeriatrii

11.35 – 11.50 Spostrzeżenia nt. trudności opiekunów i postrzegania ich przez społeczeństwo – Krzysztof Łoziński, Instytut Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego

11.50 – 12.15 prezentacja bonu dla opiekunów osób żyjących z chorobą Alzheimera w kontekście miejskiej polityki senioralnej, z uwzględnieniem wniosków z badań ewaluacyjnych bonu opiekuńczego – dr hab. Beata Bugajska, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Szczecin

12.15 – 12.35 Przerwa kawowa

Część II

12.35 – 14.40 Prezentacja dobrych praktyk połączona z dyskusją

Ewa Duda, Fundacja KTOTO – Zrozumieć Alzheimeraprezentacja innowacyjnego projektu Narzędzia Społecznościowego „Alzheimer i Ja – Razem Zrozumiemy”

dr hab. Grażyna Miłkowska, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego, Lubuskie Stowarzyszenie Wsparcia Opiekunów i Osób Dotkniętych Chorobą AlzheimeraEdukacja

Andrzej Rossa, Wielkopolskie Stowarzyszenie AlzheimerowskieWsparcie Rodzin z Problemem Demencji

Urszula Mierzwa, Podkarpackie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera Razem Łatwiej czyli „Domówki”

Michał Gwiżdż, Małopolska Fundacja Pomocy Ludziom Dotkniętym Chorobą AlzheimeraTerapia Aktywizacyjna

Sylwia Wierzejska, Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą AlzheimeraAlzheimer! Jak żyć

Dyskusja

14.40 – 14.50  -  Co dalej – wyzwania – Mirosława Wojciechowska-Szepczyńska

14.50 – 15.00  - Zakończenie – Barbara Imiołczyk

Konferencja będzie tłumaczona na język migowy.

W poprzednich latach omawialiśmy

tematy: potrzeby osób chorujących i ich opiekunów oraz dobre praktyki wspierania rodzin: https://www.rpo.gov.pl/pl/content/konferencja-Alzheimer

oraz – jak diagnozować, jak pomagać osobom żyjącym z chorobą i ich rodzinom: https://www.rpo.gov.pl/pl/content/konferencja-Alzheimer-w-rodzinie

 

***

CHOROBA ALZHEIMERA

Choroba Alzheimera jest chorobą neurodegeneracyjną, postępującą. Oprócz charakterystycznych problemów z pamięcią, pojawiają się także kłopoty z poruszaniem się, czy zmniejszona odporność [1]. Dodatkowo utrudnieniem w prawidłowym funkcjonowaniu może być także bezsenność [2]. Jednakże stwierdzenie u pacjenta otępienia nie zawsze koreluje z występowaniem omawianej choroby.

Chorobę nazwano na cześć niemieckiego lekarza, który oficjalnie przedstawił swoje spostrzeżenia dotyczące schorzenia w 1906 roku na przykładzie historii swojej 56-letniej pacjentki. U kobiety zaobserwowano postępujące trudności w wykonywaniu codziennych prac domowych, tendencję do gubienia przedmiotów, brak orientacji w czasie i przestrzeni, a także sensu wypowiedzi w kontekście zadawanych pytań, jak również częstą zmianę nastroju i dziwne zachowania społeczne. Po jej śmierci Alois Alzheimer stwierdził zmiany zwyrodnieniowe w mózgu pacjentki [3].

Diagnozowanie choroby opiera się m.in. na badaniu neuropsychologicznym, wykonaniu rezonansu magnetycznego, w którym można stwierdzić zaniki w danych obszarach mózgu, a czasem także na skorzystaniu z pozytonowej tomografii emisyjnej wykrywającej białko β-amyloidu i zwłóknienia neurofibrylarne [1]. Białko β-amyloidu jest toksyczne dla komórek nerwowych, zatem jego odkładanie się w tkance nerwowej może prowadzić do pojawienia się wspomnianych wcześniej objawów [4]. W jego poszukiwaniu można także wykonać badanie płynu mózgowo- rdzeniowego poprzez nakłucie lędźwiowe.

Pierwsze sygnały świadczące o chorobie mogą zaobserwować przede wszystkim bliscy chorego, którzy zauważają u niego coraz większe problemy z pamięcią, np. niepewność czy zamknął on drzwi, nagły brak pamięci do dobrze wcześniej znanych imion i nazwisk, czy gubienie się w rozmowie [1].

Życie z osobą chorą na Alzheimera bywa trudne. W relacjach z takim człowiekiem bardzo ważne jest wykazanie się cierpliwością. Pomocne może być ułożenie planu dnia w taki sposób, aby wytworzyć rutynę. Należy zachęcać chorego, aby w miarę możliwości starał się być jak najbardziej samodzielny i aktywny, przy czym należy dołożyć wszelkich starań, aby łazienka z racji jego coraz bardziej ograniczonej sprawności ruchowej była jak najlepiej dostosowana. Nie wszyscy także wiedzą o tym, że chorzy np. nie lubią swojego odbicia w lustrze, zatem dobrze byłoby ograniczyć ilość luster w mieszkaniu, jeśli pojawi się taki problem. Warto jest umieścić w przestrzeni prywatnej takiej osoby kalendarz z oznaczeniem właściwej daty oraz duży, czytelny zegar, a także kartkę z ważnymi numerami telefonów.

Chory na Alzheimera nieumyślnie może generować wiele niebezpiecznych czy nieprzyjemnych sytuacji, stąd tak ważne, aby opieka nad nim była jak najbardziej właściwa. W obawie przed zalaniem mieszkania można ukryć korki do wanny czy umywalki, należy zabezpieczyć okna i drzwi przed samodzielnym wyjściem chorego z mieszkania, a także osłonić gniazdka elektryczne, czy ograniczyć dostęp do niebezpiecznych przedmiotów. [2]

W profilaktyce choroby Alzheimera mogą być ważne: dieta niskotłuszczowa, aktywność fizyczna, która wspiera funkcje poznawcze, a także wszelkie ćwiczenia i zajęcia doskonalące pamięć i rozwijające umysł, jak choćby nauka języków obcych [1].

Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce poleca publikacje:

 • Alzheimer: podręcznik pierwszej pomocy, Unbescheid Margot, 2010
 • Demencja: kompleksowy przewodnik po chorobie, Andrews June, 2017
 • Choroba Alzheimera, Aupetit, Hubert, 1998
 • Poznać, zrozumieć i zaakceptować starość: wybór materiałów konferencyjnych, 2012
 • Standardy domowej pielęgniarskiej opieki długoterminowej, Czajka Dorota, 2013
 • Psychospołeczne uwarunkowania funkcjonowania osób w podeszłym wieku, Pichalski Ryszard, 2014
 • Psychogeriatria, 2017
 • Kochając osobę z demencją: jak znaleźć nadzieję, zmagając się ze stresem i żalem, Boss Pauline, cop. 2013

 

 

 

Źródła

https://damy-rade.info/

www.wiadomosci.onet.pl

www.kalendarzswiat.pl

https://www.rpo.gov.pl

Światowy Dzień Choroby Alzheimera [dostęp 16.09.2018]

Opieka nad chorym na Alzheimera – praktyczne wskazówki, Opieka nad chorym

Alois Alzheimer, Wikipedia

Amyloid beta, Wikipedia

Emilia Rynkowska

KONTAKT

border video

   ul. Aleksego Zina 1, 17-200 Hajnówka

   tel. 85 682 21 80,  fax 85 674 37 46

   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

                  KONTAKT DO REFERATÓW

  ADMINISTRATOR Emilia Rynkowska

        PUBLIKACJE na www.hajnowka.pl

        Klauzula RODO

        Deklaracja dostępności

 

 NA SKRÓTY

border video

  Godziny otwarcia:  poniedziałek - piątek 7.30-15.30

  Godziny przyjęć Burmistrza: poniedziałek 13.00-17.00

  Kasa UM czynna:  8:00-15.00, przerwa 10.30-11.30

  Możliwość płatności kartą płatniczą

  Rachunek bankowy do bezgotówkowej zapłaty opłaty skarbowej: 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   Nr IBAN: PL 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   NIP 543-00-10-446                  SWIFT: BPKOPLPW

   NIP Gminy Miejskiej Hajnówka NIP 603-00-06-341

border video

   herb UMHerb Miasta Hajnówka do pobrania

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.