Potrójne święto Aresztu Śledczego w Hajnówce

DSC 0160

Minęło  30 lat kiedy to Zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości Nr 44/86 z dnia 24.10.1986 roku utworzono Areszt Śledczy w Hajnówce. Historia jednostki sięga lat 70-tych, kiedy to na terenie miasta Hajnówka mieścił się oddział zewnętrzny Aresztu Śledczego w Białymstoku. Karę odbywali tu skazani recydywiści, pracujący na zewnątrz zakładu, głównie przy pracach budowlanych na terenie miasta. Przygotowania do uruchomienia nowej jednostki rozpoczęto jeszcze przed zapadnięciem oficjalnej decyzji. Został postawiony mur, odpowiadający wymogom ochronnym, podzielono cele na mniejsze, z kilku wydzielono pomieszczenia dla administracji, wybudowano wieżyczki strażnicze i podzielono pola spacerowe. Na przestrzeni lat jednostka diametralnie się zmieniła. Upływający czas, jest dla niej łaskawy. Areszt został unowocześniony na miarę XXI wieku.


W dniu 29 września 2017 roku wraz z okrągłą rocznicą świętowaliśmy  również uroczystość nadania sztandaru Aresztowi Śledczemu w Hajnówce. Kilka lat temu pojawił się taki zamysł i dzięki wysiłkowi wielu osób w dniu dzisiejszym został on sfinalizowany. Poświęcenie go i przekazanie Dyrektorowi ppłk. Romanowi Paszko było niezwykle doniosłym momentem w historii naszej jednostki. W swoich słowach przemówienia podkreślał on, że sztandar jest dla nas wyrazem najwyższego uznania. Podziękowaniem za ponad 30-letnią służbę Naszej Ojczyźnie – Rzeczypospolitej Polskiej. Sztandar stał się symbolem jedności pomiędzy funkcjonariuszami, którzy pełnili służbę, pełnią ją dzisiaj i tymi, którzy w przyszłości zasilą szeregi naszej formacji.
W tym dniu młoda kadra dostąpiła ogromnego zaszczytu składając uroczyste ślubowanie na sztandar. Gdy nowi funkcjonariusze wypowiadali słowa roty ślubowania - była to wzruszająca chwila, nie tylko dla nich, ale i dla nas, którzy od lat pełnią służbę w tej jednostce. W historii naszego aresztu dotychczas nie zdarzyła się sytuacja, kiedy to tak wielu młodych ludzi zdecydowało się na podjęcie służby w szeregach naszej formacji.
Uroczystości, które miały miejsce w Hajnówce wpisały się również w obchody 100-lecia istnienia Służby Więziennej w strukturach bezpieczeństwa państwa.
Naszą uroczystość swoją obecnością zaszczyciło wielu znakomitych gości. W swoim przemówieniu Dyrektor Generalny Służby Więziennej Pan Generał Jacek Kitliński podkreślał, że sztandar jest odzwierciedleniem wierności ideałom oraz zaszczytnej i ofiarnej służby, to znak tożsamości i wspólnoty, to honor i splendor wzbudzający dumę.
Jego Ekscelencja, ksiądz biskup Tadeusz Pikus, Ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej w swoich słowach podkreślał trudy naszej służby, służby dla ludzi zagubionych, a młodym funkcjonariuszom życzył, aby nieśli zatroskanie do tych, co się tam znaleźli.
Jego Ekscelencja Arcybiskup Jerzy, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego, Ordynariusz Diecezji Wrocławsko-Sczecińskiej podkreślał, aby starać się w więzieniu szukać dobra, bo czasem przez karę odnajduje się cnotę.
Ten rok zapisze się nie tylko na kartach historii naszej jednostki, ale zapadnie w pamięć tych wszystkich, którzy dostąpili możliwości wzięcia udziału w tak szczególnych wydarzeniach jakim było - nadanie sztandaru jednostce, uroczyste ślubowanie funkcjonariuszy w 30-lecie powstania Aresztu Śledczego w Hajnówce.

Tekst i zdjęcia :
kpt. Monika Makarewicz - Pleskowicz, st.szer. Marta Domin
Zdjęcia: Emilia Korolczuk


KONTAKT

border video

   ul. Aleksego Zina 1, 17-200 Hajnówka

   tel. 85 682 21 80,  fax 85 674 37 46

   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

                  KONTAKT DO REFERATÓW

  ADMINISTRATOR Emilia Rynkowska

        PUBLIKACJE na www.hajnowka.pl

        Klauzula RODO

        Deklaracja dostępności

 

 NA SKRÓTY

border video

  Godziny otwarcia:  poniedziałek - piątek 7.30-15.30

  Godziny przyjęć Burmistrza: poniedziałek 13.00-17.00

  Kasa UM czynna:  8:00-15.00, przerwa 10.30-11.30

  Możliwość płatności kartą płatniczą

  Rachunek bankowy do bezgotówkowej zapłaty opłaty skarbowej: 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   Nr IBAN: PL 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   NIP 543-00-10-446                  SWIFT: BPKOPLPW

   NIP Gminy Miejskiej Hajnówka NIP 603-00-06-341

border video

   herb UMHerb Miasta Hajnówka do pobrania

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.