Koncert Kolęd

09

27 grudnia, tuż po świętach, w Hajnowskim Domu Kultury odbył się Koncert Kolęd.

 

Licznie zgromadzona w sali kolumnowej publiczność miała okazję usłyszeć kolędy w wykonaniu przedszkolaków z Przedszkola Nr 1, Chór Męski z Parafii Cyryla i Metodego, zespół Śpiewajmy Panu z Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego oraz solistki Studia Piosenki Estradowej. Wśród wykonawców znalazły się też dwa zespoły pod dyrekcją Małgorzaty Mróz - Tutti Cantare i Chór Kameralny. Zespoły wykonały kilka kolęd m.in.: Przybieżeli do Betlejem, Cicha noc, Puer natus, Anieli w niebie śpiewają, Bóg się rodzi, Deck the hall i wiele innych. Solistka Tutti Cantare Agnieszka Jerzyk wykonała piękną pieśń świąteczną O Holy Night. Wszystkie zespoły nagrodzone zostały brawami.

Małgorzata Mróz

fot. Irena Jerzyk i Joanna Podsiadlik

 


 

Nagrody dla Studia Piosenki HDK w Konkursie Piosenki Ukraińskiej 22-05-2015
4mh
17 maja w Bielskim Domu Kultury w Bielsku Podlaskim odbył się Konkurs Piosenki Ukraińskiej. Nasze Studio Piosenki reprezentowały solistki: Ola Wołczyk, Izabela Karczewska, Karolina Mirek oraz zespół Małe HDK.(288)
Czytanie łączy pokolenia - wspólne czytanie legend o Hajnówce z Powiatowym Ośrodkiem Wsparcia 22-05-2015

1c

12.05.2015r. Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. T. Rakowieckiego w Hajnówce w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zorganizowała spotkanie pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”. Do wspólnego czytania legend o Hajnówce zaprosiliśmy podopiecznych Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Hajnówce wraz z opiekunami Krystyną Daniluk, Emilią Jakoniuk, Joanną Nesteruk oraz Dariuszem Filinowiczem.(258)

„Jak się nie bać ortografii?" - Marcin Brykczyński zachęca hajnowskie dzieci do nauki 22-05-2015

27m
Popularny i lubiany autor książek dla dzieci – Marcin Brykczyński, był gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce. Autor licznych wierszy i opowiadań dla najmłodszych: Jak się nie bać ortografii?, Czarno na białym i biało na czarnym, Ni pies, ni wydra, Skąd się biorą dzieci?, Co się kryje w sercu na dnie?, W każdym z nas są drzwi do nieba. Jest laureatem wielu nagród: Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Polskiej Sekcji IBBY, Fundacji Świat Dziecka.

(232)
„Malowana poezja rodzinna" – wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego 22-05-2015

06p
„Malowana poezja rodzinna" to niezwykła wystawa prac plastycznych przedszkolaków z Przedszkola Nr 5 eksponowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego, będąca efektem drugiego wewnątrzprzedszkolnego przeglądu.

(203)
„Malowana poezja rodzinna" – czytamy, malujemy, recytujemy 22-05-2015

22

Wielkim i jakże wzruszającym wydarzeniem było podsumowanie drugiego wewnątrzprzedszkolnego przeglądu „Malowana poezja rodzinna". Kolejna, wspaniała inicjatywa Przedszkola Nr 5, której celem jest popularyzacja czytania, książki i biblioteki. Głównymi organizatorkami uroczystości były Panie: Elżbieta Sterlingow, Julita Tokajuk i Zofia Owsieniuk, które zaplanowały tę rodzinno - przedszkolno – biblioteczną uroczystość. Nauczycielki same kochają książki, doskonale też wiedzą, jak ważną rolę odgrywają one w procesie edukacji i wychowaniu dzieci.

(215)
W świecie muzyki poważnej, czyli grupa Jeżyków z Przedszkola Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi z wizytą w bibliotece 21-05-2015

 

10

15 maja 2015 roku grupa Jeżyków odwiedziła Miejską Bibliotekę Publiczną, a pretekstem do złożenia wizyty była lekcja biblioteczna na temat kompozytorów muzyki poważnej.

(240)
„Czytanie łączy pokolenia" – czyli poranne spotkania z książką w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. T. Rakowieckiego 21-05-2015

06

O zaletach czytania dzieciom Miejska Biblioteka Publiczna im dr. T. Rakowieckiego powtarza przy wielu okazjach, każde spotkanie z dziećmi i ich rodzicami jest przyczynkiem do podkreślenia jego ważnej roli w procesie rozwoju i wychowania dziecka. Naszą misją jest wychowanie młodego pokolenia czytelników, dla których biblioteka i książka stają się codzienną i zawsze atrakcyjną formą spędzenia wolnego czasu. Wszystkie nasze działania: lekcje biblioteczne, spotkania autorskie, konkursy plastyczne i czytelnicze podyktowane są troską o rozwój nawyku czytania, a wiek przedszkolny to idealny moment by zaszczepić w dziecku miłość do literatury. Ogólnopolskie przedsięwzięcia propagujące czytelnictwo sprzyjają naszym inicjatywom, jak choćby akcja Cała Polska Czyta Dzieciom, której idea...

(239)
Koncert Galowy 34 edycji Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce 20-05-2015

35

Tegoroczny festiwal odbył się w dniach 11-16 maja i został zorganizowany przez Społeczny Komitet Organizacyjny i Miłośników Muzyki Cerkiewnej z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski. Honorowy patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

(359)
Karolina Mirek ze Studia Piosenki HDK wygrała Konkurs Wokalny NIEMENOMANIA 2015 20-05-2015

5

W Białymstoku w kawiarni FAMA odbył się Konkurs Wokalny NIEMENOMANIA. Spośród kilkudziesięciu zgłoszeń z całej Polski oraz Białorusi na podstawie nagrań do Finału zakwalifikowało się 18 podmiotów wykonawczych, w tym nasza solistka Karolina Mirek.

(330)
Znamy już laureatów 34. edycji Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej 19-05-2015

22l

- Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej dobiega końca. W tegorocznej, 34. edycji festiwalu uczestniczyło 29 chórów z siedmiu państw - w sumie ponad 700 wykonawców. Każdy z nich śpiewał najlepiej jak potrafi chwaląc majestat Największego – rozpoczął przemowę Dyrektor Festiwalu – ks. mitrat Michał Niegierewicz. - Występ każdego chóru był swoistą nagrodą dla uczestników, każdy dzień przesłuchań był swoistym koncertem dusz unoszących się do Pana. Cieszymy się, że popularność naszych hajnowskich spotkań z muzyką cerkiewną wyszła poza granice naszego kraju, że impreza rozszerza się wśród winnych kościołów i wyznań. Korzystając z okazji, dyrektor festiwalu podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnego przeprowadzenia festiwalu: władzom samorządowym,...

(354)
Koncert Plenerowy „Uczta Folklorystyczna” w Ośrodku Edukacji Leśnej „Jagiellońskie” w Białowieży 18-05-2015

08

Do późnej nocy, w przepięknej scenerii, trwał koncert plenerowy Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Tradycyjnie, "Uczta Folklorystyczna” odbyła się w Ośrodku Edukacji Leśnej "Jagiellońskie". W samym sercu Puszczy Białowieskiej mieliśmy okazję ponownie usłyszeć wspaniałe chóry, które zaprezentowały się z całkiem innym repertuarem.

(469)
Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej - przesłuchania konkursowe 18-05-2015

05

Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej przyciąga do Hajnówki chórzystów i miłośników muzyki cerkiewnej z całej Polski, jak i świata. Organizatorzy z wielką uwagą dobierają chóry, które mogą zaprezentować się w Soborze Świętej Trójcy podczas festiwalu.

(470)
Jak zachęcić młodzież do czytania? – wizyta uczniów z klasy IV a Szkoły Podstawowej Nr 2 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce 15-05-2015

16b

 XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek to doskonała okazja do tego, by skierować swoje kroki do biblioteki, tym bardziej, że tegorocznym obchodom przyświeca hasło „Wybieram bibliotekę”. Tak też zrobili czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej Nr 2, którzy wraz w wychowawczynią Panią Małgorzatą Kozak, odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną im. dr. Tadeusza Rakowieckiego.(336)

Spektakl białostockiej grupy teatralnej „Co nieco" w ramach obchodów XII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 15-05-2015

12t

Spektakl białostockiej grupy teatralnej „Co nieco" to jedna z propozycji przygotowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Hajnówce w ramach obchodów XII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Przedstawienie „Opowieść o dobrym sercu", dedykowane oczywiście najmłodszym czytelnikom, dostarczyło nie lada emocji dzieciom z hajnowskich szkół, które licznie przybyły do biblioteki.

(308)
Spotkanie ze Stanisławem Poczobutem-Odlanickim 15-05-2015

04s

30 kwietnia 2015 roku mieliśmy przyjemność gościć pana Stanisława Poczobuta-Odlanickiego, znanego polskiego działacza na Grodzieńszczyźnie, zaangażowanego w popularyzację tematyki kresowej w Polsce i na Białorusi.(312)

Wystawa „Bieżeństwo (uchodźstwo) 1915. Wspólna historia.” 14-05-2015

03b

Niezwykła wystawa została przygotowana przez Fundację Ostrogskiego. Przedstawia ona losy bieżeńców – uchodźców, których w głąb Rosji wygnał w 1915 roku strach przed nadciągającą armią niemiecką. Na wystawę składają się zdjęcia i dokumenty pochodzące z lat 1909-1923.

(441)
Otwarcie wystawy „Jerozolima- Światło ze Wschodu” 14-05-2015

03

Miasto Jerozolima jest jednym z najświętszych miast świata. W mieście tym istnieją obok siebie trzy wielkie religie: Judaizm, Islam i Chrześcijaństwo – powiedział na otwarciu wystawy ks. Mitrat Michał Niegierewicz. - Każdy wierzący marzy, by chodź raz w życiu stanąć na ziemi świętej. Chrześcijanie od zawsze starali się pielgrzymować do Jerozolimy, aby pokłonić się świętym miejscom, w których przebywał ich Zbawiciel Jezus Chrystus – nauczał, był ukrzyżowany i zmartwychwstał.

(409)
Wernisaż wystawy ikon Arkadiusza Świętochowskiego - „Panie, z głębokości wołam do Ciebie” 13-05-2015

01as

Każdą moją wystawę traktuję, jakby była ostatnią – powiedział na wernisażu wystawy Arkadiusz Świętochowski – dlatego cieszę się z każdej następnej.

(444)
"Poezją Żyję" – spotkanie autorskie z Marcinem Waszkiewiczem 13-05-2015

01mw

Wzruszające spotkanie z Marcinem Waszkiewiczem i jego poezją odbyło się 12 maja br. i zrealizowane zostało w ramach Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

(362)
Inauguracja 34. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej 13-05-2015

26

Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej zainaugurowały dwa wyjątkowe chóry: Chór Parafii Prawosławnej pw. Świętej Trójcy w Hajnówce, pod dyrygenturą ks. Pawła Korszaka i Kameralny Chór Męski Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, pod dyrygenturą profesora dr hab. Włodzimierza Wołosiuka, wieloletniego jurora festiwalu. Partie solowe wykonali: Justyna Charkiewicz, Kamil Wasiluk oraz Bogdan Kuźmiuk, Jakub Grabowski i Adam Tomaszewski.

(452)
Koncert w wykonaniu Orkiestry Dętej z Brześcia 11-05-2015

3

2 maja 2015 roku w Amfiteatrze Miejskim w Hajnówce odbył się koncert w wykonaniu Orkiestry Dętej z Brześcia. Zespół przyjechał do Hajnówki na zaproszenie wyznawców Kościoła Chrześcijan Baptystów w Hajnówce.(312)

Julita Kiczkajło wśród laureatów III Regionalnego Konkursu Piosenki Rosyjskiej 28-04-2015

10j

25 kwietnia 2015 roku o godz. 10.00 w Auli Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku, Pl. Uniwersytecki 1 odbył się III Regionalny Konkurs Piosenki Rosyjskiej organizowany przez Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Współpracy Polska – Wschód.

(778)
Eliminacje powiatowe XXIII Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków p.h. „Mama, tata i ja" 27-04-2015

8k

24 kwietnia 2015 roku w Hajnowskim Domu Kultury odbyły się eliminacje powiatowe XXIII Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków „Mama, tata i ja".

(631)
Wystawa malarstwa i grafiki Hajnowian 27-04-2015

03w

W Hajnówce jest sporo młodych twórców, którzy od wielu lat pracują nad rozwojem swych plastycznych umiejętności, doskonaleniu warsztatu, wyrażaniem własnego postrzegania świata, tego co w duszy skrywane. Często ich prace pozostają głęboko schowane w szufladach, co lepszymi obdarowują rodzinę i przyjaciół. Jednak przychodzi taki moment, kiedy w szufladach i na ścianach w domach przyjaciół i rodziny brakuje miejsca by je gromadzić. Pojawia się chęć „wypuszczenia ich na powietrze” pokazania ich szerszemu kręgowi, pochwalenia się.(761)

Kiermasz Wielkanocny 23-04-2015

07kw

Przed świętami Wielkanocy 27 marca 2015 r. w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce odbył się kiermasz.

(740)
Nagrody dla Studia Piosenki HDK w Konkursie Piosenki w Grajewie 22-04-2015
4
19 kwietnia w Miejskim Domu Kultury w Grajewie odbył się Konkurs Piosenki . Hajnowski Dom Kultury reprezentowały: Aleksandra Leoniuk, Maria Sawicka, Dorota Sztyler, Izabela Karczewska, Karolina Mirek, Katarzyna Drużba i Julita Wawreszuk. Spośród kilkudziesięciu solistów m.in. z Grajewa, Szczuczyna, Suwałk, Łomży, Ełku i Białegostoku komisja nagrodziła najlepszych wykonawców, w tym wszystkie nasze dziewczęta:(562)
Julita Wawreszuk i Katarzyna Drużba ze Studia Piosenki HDK wygrały Ogólnopolski Konkurs Piosenki w Kaliszu 21-04-2015

03j

17 kwietnia w Kaliskim  Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu odbył się, stojący na bardzo wysokim poziomie, Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej o zasięgu ogólnopolskim "O Puchar Prezydenta Miasta Kalisza".(822)

60. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski 17-04-2015

15.04.17 laureatki

9 kwietnia 2015 roku w Hajnowskim Domu Kultury odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Udział w nim wzięli uczniowie z hajnowskich szkół oraz z Technikum Leśnego w Białowieży.(1311)

VIII PRZEGLĄD NA HAFT I KORONKĘ POWIATU HAJNOWSKIEGO - 2015 15-04-2015

05

8 kwietnia 2015 roku w Galerii Hajnowskiego Domu Kultury odbyło się uroczyste otwarcie pokonkursowej wystawy VIII Przeglądu na Haft i Koronkę powiatu hajnowskiego 2015. Dyrektor Hajnowskiego Domu Kultury Rościsław Kuncewicz wraz z kierownik artystyczną panią Jadwigą Kuczkin ciepło powitali gości przybyłych na tę okazję. Wszyscy uczestnicy przeglądu usłyszeli wiele serdecznych słów oraz podziękowania za kultywowanie tradycji i udział w konkursie. Po podziękowaniach przyszedł czas na ogłoszenie wyników. W imieniu komisji artystycznej pani Ania Tarasiuk odczytała werdykt. Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Hajnowski Dom Kultury, zaś wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy i foldery.(1351)

Konkurs Piosenki WYGRAJ SUKCES - eliminacje wstępne 03-04-2015

11j

28 marca w Hajnowskim Domu Kultury odbyły się eliminacje wstępne Konkursu Piosenki WYGRAJ SUKCES. Studio Piosenki HDK reprezentowały: Ola Leoniuk, Ola Wołczyk, Natalia Pietroczuk, Zofia Filipiuk, Kasia Drużba, Maria Sawicka, Wanda Ginszt, Iza Karczewska, Dorota Sztyler, Karolina Mirek i Julita Wawreszuk.

(1589)
Maria Sawicka ze Studia Piosenki HDK wyróżniona podczas Festiwalu Piosenki w Grójcu 02-04-2015
NIC 1597 1081
 
26 marca w Grójeckim Ośrodku Kultury w Grójcu odbył się Festiwal Piosenki "O złotą nutkę".(1344)
X Konkurs Poezji Religijnej – poświęcony pamięci ks. Prałata Mariana Świerszczyńskiego 01-04-2015

57

Po raz dziewiąty spotkali się miłośnicy poezji religijnej. Przed hajnowską publicznością wystąpiły dzieci i młodzież z Białowieży, Bielska Podlaskiego i z Hajnówki.

(1418)
Wystawa malarstwa Wiktora Kabaca „Dwa krajobrazy" 01-04-2015

05k

W Małej Galerii MBP eksponowana jest wystawa malarstwa Wiktora Kabaca, zatytułowana „Dwa krajobrazy". Na najnowszą ekspozycję malarza składa się dziewięć prac wykonanych techniką mieszaną.

(554)
„Dźwiękoczułość"- promocja książki Doroty Sokołowskiej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce 30-03-2015

13
13 marca 2015 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego o swojej książce „Dźwiękoczułość" opowiadała Dorota Sokołowska, dziennikarka Polskiego Radia Białystok.(520)

Kiermasz Wielkanocny w holu Urzędu Miasta Hajnówka 24-03-2015

10k

24 i 25 marca w holu Urzędu Miasta Hajnówka odbywa się Kiermasz Wielkanocny. W ofercie między innymi pięknie ozdobione jaja, kartki świąteczne, kwiaty z krepiny, „quillingowe” zajączki, zdobione torby, szydełkowe serwetki oraz drewniane aniołki, baranki i ptaszki. Małe arcydzieła dostępne są w cenie od 1 do 25 złotych.

(841)

Czytamy w podróży... Herberta - wtorek 24 marca 2015 24-03-2015

15.03.24 herbert

Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce włączyła się do ogólnopolskiej akcji pod hasłem "Czytam w podróży... Herberta" organizowanej przez Fundację im. Zbigniewa Herberta.(377)

Przyznanie Dyplomu IBUK Libra 23-03-2015

4i

Miło jest nam poinformować, że nasza urocza czytelniczka, Pani Wioletta Agnieszka Izdebska-Kobus została laureatką czwartego miejsca w Polsce w kategorii Najaktywniejszy Czytelnik 2014 Roku Systemu Ibuk Libra oraz Najaktywniejszym Czytelnikiem 2014 roku Podlaskiego Zasobu Bibliotecznego Systemu Ibuk Libra.(467)

Ferie zimowe w bibliotece 23-03-2015

28f

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce w ramach organizacji czasu wolnego dla dzieci i młodzieży podczas ferii zimowych zorganizowała blok zajęć edukacyjnych i rozrywkowych.

(384)
Koncert STUDIO PIOSENKI HDK & MNIKA URLIK 20-03-2015

01

15go marca o 17.00 w Hajnowskim Domu Kultury odbył się koncert podsumowujący warsztaty wokalne Studia Piosenki HDK. Wystąpiły uczestniczki Studia Piosenki oraz Monika Urlik - wokalistka, kompozytorka, laureatka Festiwalu TOP TREND , finalistka programu The Voice of Poland. Wszystko to przy akompaniamencie Przemysława Zalewskiego (pianino) oraz Konrada Skowrońskiego (gitara).

(854)
Warsztaty wokalne Studia Piosenki HDK z Moniką Urlik 18-03-2015

10spe

Warsztaty wokalne to tradycja w działalności Studia Piosenki HDK. Każdego roku zapraszamy do współpracy muzyków nie związanych na co dzień z naszą działalnością.

(489)
Sztuka komiksu, warsztaty Tomasza Samojlika 16-03-2015

28

W ramach organizacji czasu wolnego podczas ferii zimowych w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego odbyły się warsztaty „Sztuka komiksu". Zajęcia prowadził dr Tomasz Samojlik. Za dnia naukowiec – badacz historii przyrodniczej Puszczy Białowieskiej, nocami tworzy komiksy i książki dla dzieci, w których stara się popularyzować wiedzę o przyrodzie i jej tajemnicach... pisze o hajnowianinie Tomaszu Samojliku wydawnictwo komiksowe Gildia.pl.(584)

Otwarcie wystawy Klubu Plastyka START w Hajnowskiem Domu Kultury 13-03-2015
02p
Od prawie 5 lat w pracowni plastycznej HDK spotyka się cyklicznie dwa razy w miesiącu grono osób zainteresowanych sztuką i działaniami plastycznymi. Sztuka nie jest ich zawodem. Czasem jest relaksem, czasem spełnieniem ukrytych marzeń, czasem ucieczką od banalnej codzienności.(688)
Zespół MAŁE HDK laureatem Festiwalu Piosenki "OBEEBOK" w Warszawie 10-03-2015

09s

W dniach 6-8 marca w Białołęckim Ośrodku Kultury odbył się Festiwal Piosenki Polskiej i Anglojęzycznej OBEEBOK. Hajnowski Dom Kultury reprezentował zespół MAŁE HDK. W piątek odbył się I etap Festiwalu, z którego jury wybrało najlepszych wykonawców do Konkursu Finałowego w niedzielę.(543)

Tydzień Książki Elektronicznej 04-03-2015

W dniach 1-7 marca na całym świecie jest obchodzony Tydzień Książki Elektronicznej, który ma na celu promocję i popularyzację e-czytania. Został zainicjowany w 2004 roku przez Ritę Toews, kanadyjską autorkę książek dla dzieci, która postanowiła popularyzować e-czytanie i zorganizowała pierwszy Tydzień Książki Elektronicznej. Było to tak niedawno, ale jeszcze wówczas w Polsce czytanie ebooków było abstrakcyjne na równi z podróżą na Księżyc.

(443)
Miejska Biblioteka Publiczna im. Dr. T. Rakowieckiego w Hajnówce w krajowej czołówce korzystających z zasobów Ibuk Libry. 02-03-2015

Jest nam bardzo miło poinformować, iż mieszkanka Hajnówki Pani Wioleta Izdebska-Kobus, czytelniczka naszej biblioteki, została laureatką konkursu IBUK Libra. Tym samym, Miejska Biblioteka Publiczna im. Dr. Tadeusza Rakowieckiego uplasowała się na 4. miejscu w ogólnopolskim rankingu bibliotek korzystających z elektronicznych zasobów platformy Ibuk Libra.(565)

Wystawa gobelinu i wizyta Ambasadora Republiki Białoruś 02-03-2015

23

W Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce miał miejsce niezwykły wernisaż. 20 lutego 2015 r. otwarta została uroczyście wystawa tkaniny artystycznej grupy „Siedem+” z Mińska na Białorusi.(788)

IX Konkurs Poezji Religijnej – poświęcony pamięci ks. Prałata Mariana Świerszczyńskiego - eliminacje 27-02-2015

19

25 i 26 lutego 2015 r. w Hajnowskim Domu Kultury odbyły się eliminacje międzypowiatowe 9. edycji Konkursu Poezji Religijnej dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych. W konkursie wzięło udział ponad 100 osób.

(949)
Poznajemy zwierzęta egzotyczne – lekcja biblioteczna z pięciolatkami z Przedszkola Nr 2 27-02-2015

06b

Grupa pięciolatków z Przedszkola Nr 2 wraz z Panią Barbarą Kiślak po raz kolejny odwiedziła Miejską Bibliotekę Publiczną im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce, tym razem dzieci zgłębiały swoją wiedzę o zwierzętach egzotycznych.

(419)
Centralne eliminacje 22. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu „Piosenka Białoruska 2015 25-02-2015

36

15 lutego w Hajnowskim Domu Kultury odbyły się centralne eliminacje 22. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu „Piosenka Białoruska 2015". W konkursowych zmaganiach udział wzięło 77 jednostek wykonawczych: solistów, duetów, tercetów, kwartetów, zespołów oraz chórów. Łącznie 530 uczestników, którzy do Hajnówki przyjechali między innymi z Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Siemiatycz, Mielnika, Michałowa, Gródka, Koźlik, Zbucza, Łosinki i innych miejscowości. Hajnowski Dom Kultury reprezentowały dziewczęta ze Studia Piosenki Estradowej oraz Zespół Pieśni "Echo Puszczy". W kategorii piosenki współczesnej nasi reprezentanci zdobyli pierwsze i drugie miejsca miejsca. Gratulujemy.(480)

Nasze skarby: Dziedzictwo kulturowe Regionu Puszczy Białowieskiej - warsztaty 30.01.2015 23-02-2015

16

W ramach ferii zimowych Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Tadeusza Rakowieckiego zorganizowała cykl warsztatów edukacyjnych. Pierwsze, odbyły się 30 stycznia, prowadziła Ewa Moroz-Keczyńska starszy kustosz Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego. Tematem zajęć były „Nasze skarby: Dziedzictwo kulturowe Regionu Puszczy Białowieskiej".(501)

Pokonkursowa wystawa prac plastycznych Białowieskiego Parku Narodowego na komiks „Tajemnice wilka i rysia w prastarej Puszczy – jak polubić i chronić duże drapieżniki?" 17-02-2015

07w

Pokonkursowa wystawa prac plastycznych Białowieskiego Parku Narodowego na komiks „Tajemnice wilka i rysia w prastarej Puszczy – jak polubić i chronić duże drapieżniki?" eksponowana w Małej Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej, zatrzymuje wszystkich czytelników. Przyciąga wzrok kolorystyka wystawy i eksponowanych prac, zastanawia temat, zaś uwagę skupia fantastycznie przedstawiona treść i technika wykonania komiksów.(625)

Spotkanie Klubu Literackiego 17-02-2015

03b

Piszemy wiersze, malujemy obrazy, jesteśmy obecni... pisze Edward Lipiński - prezes Klubu Literackiego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego - w jednym ze swoich wierszy.(675)

Walentynkowo w bibliotece 16-02-2015

25

4 lutego 2015 r. w Czytelni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce odbyło się niecodzienne, kameralne spotkanie - wieczór poezji miłosnej. Wyboru i interpretacji najpiękniejszych miłosnych strof dokonali zaproszeni na tę okazję hajnowianie, co więcej, wśród nich znalazły się teksty ich autorstwa, a spotkanie to było doskonałym przyczynkiem do ich publicznej prezentacji. Wieczór ten był także uroczystą inauguracją ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Najpiękniejsze wiersze o miłości". Trwający cały rok konkurs, którego efektem, mamy nadzieję, będzie wydawnictwo, zaś jego promocję planujemy w przyszłym roku, także w przededniu Walentynek.(662)

WYNIKI eliminacji rejonowych w Hajnówce XXII Ogólnopolskiego Festiwalu „PIOSENKA BIAŁORUSKA 2015” 08.02.2015 r. 17-02-2015

 

08

WYNIKI eliminacji rejonowych w Hajnówce XXII Ogólnopolskiego Festiwalu PIOSENKA BIAŁORUSKA 2015” - 08.02.2015 r.

(865)
Ogólnopolski Plener malarski w Suszczym Borku 13-02-2015

02

Od 1 do 8 lutego w agroturystyce Szuszczy Borek na zaproszenie gospodarza Władysława Gryki gościli artyści malarze z całej Polski. Motywem spotkania była chęć uchwycenia podlaskich krajobrazów okrytych śnieżnym puchem. Niestety aura okazała się bardziej wiosenna niż zimowa, nie popsuło to jednak humorów malarzy, którzy wytrwale pracowali w plenerze. Długie wieczory upływały na dyskusjach o sztuce, spacerach po Puszczy Ladzkiej i okolicy.

(714)
XXVIII Wojewódzkie Spotkanie Zespołów Kolędniczych 10-02-2015

09zk

1 lutego 2015 roku w Hajnowskim Domu Kultury odbyło się 28 Wojewódzkie Spotkanie Zespołów Kolędniczych. Na scenie zaprezentowało się 28 grup z województwa podlaskiego, które odtworzyły tradycyjne zwyczaje kolędnicze. Organizatorami wydarzenia były: Hajnowski Dom Kultury, Wojewódzki Ośrodek Aniamcji Kultury w Białymstoku i Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska. 

(707)
SPUTNIK nad Hajnówką – magia rosyjskiego kina 09-02-2015

3s

W dwóch ostatnich dniach stycznia, za sprawą Stowarzyszenia Metamorphosis, po raz trzeci do naszego miasteczka zawitał SPUTNIK – Festiwal Filmów Rosyjskich. Zgromadzona licznie publiczność udała się w podróż po fascynującej rosyjskich realiach widzianych oczyma bohaterów filmowych. Bohaterów skrajnie rożnych, żyjących w odmiennych środowiskach, borykających się z mniejszymi bądź większymi problemami. Taka właśnie jest rosyjska rzeczywistość – nieco sarkastyczna („Zanim noc nas nie rozdzieli"), momentami humorystyczna („Geograf przepił globus") a jednocześnie bardzo piękna („Szczęśliwi ludzie"). Dzięki wsparciu Urzędu Miasta w Hajnówce uczniowie hajnowskich szkół mogli obejrzeć produkcje za darmo.

(759)
Występ zespołu „POWROOT” z Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Hajnówce na IX Przeglądzie Kolęd i Pastorałek Osób Niepełnosprawnych „Dokąd Gwiazda prowadzi ...” Białystok 2015 03-02-2015

3

W dniu 29.01.2015 r. nasz zespół już po raz dziewiąty wziął udział w/w koncercie organizowanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne i Stowarzyszenie na Rzecz Środowiskowego Domu Samopomocy „Trampolina".

(692)
Wyjątkowy koncert muzyki operowej - Michał Skiepko i goście z Grodna 02-02-2015

08

Ponad czterdzieści lat temu Michał Skiepko, wywodzący się z powiatu hajnowskiego, po raz pierwszy stanął na wielkiej teatralnej scenie. Spędzał na niej większość swego życia. W niedzielę, z wielką przyjemnością, wystąpił na, o wiele mniejszej, scenie, lecz przed równie wspaniałą publicznością. Na koncert śpiewaka operowego przybło wielu hajnowian.

(688)
Świąteczny Koncert Szkoły Muzycznej 29-01-2015
 23
Po raz kolejny uczniowie, nauczyciele, rodzice, członkowie Stowarzyszenia UNISONO spotkali się w Hajnowskim Domu Kultury na Świątecznym Koncercie Szkoły Muzycznej. Bożonarodzeniowe prezentacje na stałe wpisały się w tradycje hajnowskich wydarzeń kulturalnych.(939)
Nagrody dla Studia Piosenki HDK w Ogólnopolskim Festiwalu Kolędy i Pastorałki "Kantyczka" w Bielsku Podlaskim 27-01-2015

15

W dniach 24-25 stycznia uczestniczyliśmy w Festiwalu Kolędy i Pastorałki "Kantyczka" w Bielsku Podlaskim. Reprezentantki Hajnowskiego Domu Kultury to : Ola Leoniuk, Natalia Pietroczuk, Ola Wołczyk, Zosia Filipiuk, Iza Karczewska, Dorota Sztyler, Maria Sawicka, Kasia Drużba, Karolina Mirek i Julita Wawreszuk.(660)

Katarzyna Drużba ze Studia Piosenki HDK stypendystką Marszałka Województwa Podlaskiego 27-01-2015

07k

Nasza solistka Katarzyna Drużba została tegoroczną stypendystką Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia artystyczne.

(858)
Inauguracja ferii w bibliotece 26-01-2015
12
Wkrótce rozpoczną się ferie zimowe dla dzieci i młodzieży. Już w sobotę 24 stycznia Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Tadeusza Rakowieckiego zainaugurowała „Ferie w bibliotece". O godzinie 10:00 nastąpiło uroczyste rozpoczęcie ferii, świętowane w Czytelni dla Dorosłych.(693)
Występ zespołu „POWROOT” z Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Hajnówce na V Podlaskim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek Osób Niepełnosprawnych „Siemiatycka Stajenka 2015” 26-01-2015

06

Od kilku lat regularnie bierzemy udział w tej zacnej imprezie organizowanej przez siemiatycki Warsztat Terapii Zajęciowej Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek  Dzieciątka Jezus. Również w tym roku z największą radością udaliśmy się do Siemiatycz z polsko-hiszpańskim repertuarem kolędniczym starannie przygotowanym podczas prób.

(721)
Baśń uczy, bawi, wzrusza… - lekcja biblioteczna „W świecie baśni braci Grimm” 23-01-2015

05

„W świecie baśni braci Grimm” to nowa propozycja lekcji bibliotecznej kierowana do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, z jaką wyszła Miejska Biblioteka Publiczna w Hajnówce. Pretekstem do „odświeżenia” tematu baśni była przypadająca w tym roku 230. rocznica urodzin jednego z braci, Jacoba Grimma (04.01.), a także ogłoszony przez bibliotekę konkurs plastyczny „Mójulubiony bohater baśni braci Grimm”, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród hajnowskich przedszkolaków.(948)

Nagrody dla Studia Piosenki HDK podczas Festiwalu Kolęd z Radiem Jard 19-01-2015

09

18go stycznia w Białymstoku odbył się Festiwal Kolęd z Radiem Jard. Spośród kilkudziesięciu wykonawców komisja nagrodziła reprezentantki Hajnowskiego Domu Kultury w poszczególnych kategoriach wiekowych:(955)

Konkurs fotograficzny „PODLASIE W OBIEKTYWIE im. Wiktora Wołkowa” rozstrzygnięty 17-01-2015

10

Dziesiąta edycja konkursu za nami. W tym roku zgłosiło się 68 uczestników, nadsyłając około 200 fotografii Podlasia. Zgłosili się uczestnicy z całej Polski w tym Cieszyna, Mińska Mazowieckiego, Łodzi, Gdańska, Warszawy, ale najwięcej było uczestników z województwa podlaskiego, z Hajnówki, Białegostoku i okolic, Bielska Podlaskiego, Supraśla, Zambrowa, Białowieży i innych.

(867)
Nieznany malarz- Hajnowianin Aleksander Gromacki 17-01-2015

02

W Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce 27 grudnia 2014 r. otwarto wystawę malarstwa i rysunków nieżyjącego już Aleksandra Gromackiego. Aleksander Gromacki urodził się w 1927 r a zmarł w 2005 r. całe jego życie związane było z wsią Górne (dziś dzielnica Hajnówki). Z informacji, które się zachowały, nie uczestniczył w wystawach, czy plenerach, nie sprzedawał swych obrazów. Nawet ich nie podpisywał. Jednak malował z potrzeby serca, a powstałymi obrazami obdarowywał bliskich i rodzinę. Wystawa w Muzeum Białoruskim w Hajnówce jest zatem jego pierwszą personalną wystawą. Szkoda, że prawie 10 lat po śmierci.

Aleksander Gromacki rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej we wsi Górne, którą przerwał wybuch wojny w 1939 roku. Po wojnie ukończył Szkołę Podstawową w Hajnówce, Liceum...

(953)
Spektakl „Bieżeńcy” w Hajnówce 16-01-2015

03

W Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce od trzech lat aktywnie działa grupa teatralna pod opieką Joanny Troc, absolwentki Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Przygotowany został kolejny znakomity spektakl „Bieżeńcy”. Spektakl powstał w oparciu o książkę Bożeny Diemianiuk, tekst o. Grzegorza Misijuka oraz wpisy z portalu www.bieżeństwo.pl. Jan Maksymiuk przełożył teksty z języka polskiego na dialekt Białorusinów Podlasia.

(782)
Kartka z podróży po niezwykłym świecie artyzmu… Z wizytą w Muzeum Tamary Tarasiewicz w Białowieży 09-12-2014

04

W malowniczej Białowieży znajduje się miejsce będące drzwiami do zupełnie innego świata – świata sztuki oraz historii, gdzie nic nie jest oczywiste ani przypadkowe. Pasma artyzmu, folkloru oraz przyrody przeplatają się tworząc unikatowy warkocz oddający charakter regionu Puszczy Białowieskiej – krainy lubującej w czymś niezwykłym, nadnaturalnym, po prostu pięknym. Tym niezwykle niesamowitym miejscem jest Muzeum imienia znanej i cenionej w świecie malarki - Tamary Tarasiewicz.(1127)

Wieczór Prawosławnej Poezji Religijnej (X. edycja) 09-12-2014

15

7 grudnia 2014 r. po raz dziesiąty w Hajnowskim Domu Kultury odbył się Wieczór Prawosławnej Poezji Religijnej. Przed publicznością wystąpili laureaci Konkursu Recytatorskiego Prawosławnej Poezji Religijnej p.t. „Poezja źródeł”, który odbył się 27 listopada 2014r.

(1585)
IX edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻubrOFFka 08-12-2014

 

06

3 grudnia 2014 r. spotkaliśmy się w Sali kinowej Muzeum Białoruskiego w ramach dziewiątej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻubrOFFka, organizowanego przez Białostocki Ośrodek Kultury. W tym roku festiwal zaprezentował się również w mniejszych miejscowościach, nie pomijając przy tym Hajnówki, gdzie gościł po raz pierwszy.(917)

Witalis Sarosiek - sokólski Breugel 08-12-2014

07

30 listopada 2014 r. w Muzeum i Ośrodku kultury Białoruskiej w Hajnówce otwarto wystawę zmarłego w 2012 r. malarza Witalisa Sarosieka z Sokółki. Wernisaż zaszczyciła wdowa po artyście Maria Sarosiek. Opowiedziała wiele ciekawych historii z życia malarza. Jest to kolejny artysta, którego nazwisko znalazło się w powstającym „Słowniku Białoruskich Artystów”. Wystawa nie byłaby możliwa, bez obrazów pochodzących z prywatnych kolekcji: Marii Sarosiek, Heleny i Leonarda Drożdżewiczów, Elżbiety i Janusza Andrukiewiczów, za udostępnienie, których Muzeum składa serdeczne podziękowanie.(1044)

Warsztaty malarskie w muzeum - węgiel 08-12-2014

14

Dnia 20 listopada 2014 r., dzieci uczęszczające do trzeciej klasy Szkoły Podstawowej Nr 6 w Hajnówce miały okazję wziąć udział w warsztatach malarskich pod wodzą Daniela Gromadzkiego.

(910)
Solistki Studia Piosenki HDK laureatkami Festiwalu Piosenki w Piszu 02-12-2014

06

29 listopada2014r. w Piszu odbył się Festiwal Piosenki Polskiej "O złotą nutę Pisza". Hajnowski Dom Kultury reprezentowały solistki: Maria Sawicka, Iza Karczewska, Dorota Sztyler, Kasia Drużba, Wanda Ginszt oraz Julita Wawreszuk.(957)

Konkurs Recytatorski Prawosławnej Poezji Religijnej 02-12-2014

17

27 listopada 2014 r. po raz X., w Hajnowskim Domu Kultury z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski, odbył się Konkurs Recytatorski Prawosławnej Poezji Religijnej w ramach Spotkań z poezją i prozą w języku mniejszości narodowych „Poezja Źródeł” dziedzictwo kulturowe mniejszości narodowych w literaturze pięknej.

(1498)
Julita Wawreszuk i Renata Tuszyńska laureatkami Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki w Działdowie 26-11-2014

13

22 listopada w Działdowie odbył się Ogólnopolski Festiwal Piosenki "Hoffer Superhit" . Do udziału w przesłuchaniach konkursowych na podstawie przesyłanych wcześniej nagrań demo zakwalifikowano 35 wykonawców z różnych stron Polski (m.in. Słupsk, Kielce, Toruń, Koszalin, Suwałki, Wrocław, Szczecin, Warszawa, Bydgoszcz i Łódź) w tym dwie reprezentantki Hajnowskiego Domu Kultury - Julitę Wawreszuk ("Wybacz mamasza") i Renatę Tuszyńską ("Love You I do") .

(1417)
Mastackija Sustreczy Szkolnikau- Artystyczne Prezentacje Młodzieży Szkolnej 21-11-2014

01mm

9 listopada 2014 w Sali kinowej Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej odbyła się dziewiąta edycja białoruskich występów z cyklu „Mastackija Sustreczy Szkolnikau". W tegorocznym programie spotkaliśmy się z niezwykłą różnorodnością form artystycznych, niemal każda z grup zaprezentowała coś innego.

(889)
Muzyka Bez Zastrzeżeń 21-11-2014

02m

7 listopada 2014 spotkaliśmy się po raz drugi w tym roku na Scenie w Mozaikarni w ramach koncertu „Muzyka bez zastrzeżeń". Tradycyjnie mogliśmy usłyszeć reprezentantów polskiej i białoruskiej sceny muzycznej, zrzeszającej w tym miejscu fanów rockowej muzyki niezmiernie od 2004 roku. Tego wieczoru występ rozpoczął hajnowski Błękitny Nosorożec, grający od blisko dwudziestu lat. Obecnie zespół tworzy trzech muzyków: Mirosław Wojciuk (wokal, gitara), Klaudiusz Borys (bas, chórki) oraz Romuald Rakowski (perkusja, chórki).

 

(944)
Niepodległość w literaturze - prezentacja opracowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną 20-11-2014

Niepodległość w literaturze - prezentacja opracowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną.

PLIK DO POBRANIA:

Prezentacja

 

(781)
VIII Przegląd Piosenki Biesiadnej Osób Niepełnosprawnych 03-11-2014

2

29 października bieżącego roku wzięliśmy udział w VIII Przeglądzie Piosenki Biesiadnej Osób Niepełnosprawnych „ Po ten kwiat ... " – Białystok 2014. Nasi artyści wystąpili pod nazwą „POWROOT". Zaprezentowaliśmy tam dwie piosenki „Zuzanna" i „Ring of fire" w stylu country z akompaniamentem na dwie gitary i tradycyjne bębny. Występ był przygotowany pod kierunkiem S. Wereszczyńskiego i M. Andrzejewskiego wraz z sześcioma podopiecznymi Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Hajnówce.

(1279)
Nagrody dla Studia Piosenki HDK w Łapskiej Akademii Wokalnej 29-10-2014

04s

25 października w Łapach odbył się Konkurs Piosenki "Łapska Akademia Wokalna". Studio Piosenki HDK reprezentowały: Ola Wołczyk, Ola Leoniuk, Zosia Filipiuk, Wanda Ginszt, Maria Sawicka, Dorota Sztyler, Iza Karczewska, Karolina Mirek, Kasia Drużba i Julita Wawreszuk oraz zespół Małe HDK.

(1195)
Międzyszkolny Konkurs "PLAYBACK SHOW" 27-10-2014

18

17 października 2014 roku w sali kolumnowej Hajnowskiego Domu Kultury odbył się Międzyszkolny Konkurs "PLAYBACK SHOW". Jury w składzie: Anna Tarasiuk, Barbara Sadowska oraz Justyna Birycka po wysłuchaniu 22 prezentacji konkursowych wykonywanych w sumie przez 48 wykonawców postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia: 

(1179)
Dasze - I TAM ŻYWUĆ LUDZI 27-10-2014

 

04

Dasze to duża wieś położona w gminie Kleszczele. Wieś posiada ok. 140 numerów domów, przy czym większość jeszcze zamieszkałych.

(1094)
Muzyka bez zastrzeżeń 27-10-2014

03m

17 X 2014 odbył się pierwszy w tym roku koncert z cyklu „Muzyka bez zastrzeżeń". Na scenie w Mozaikarni usłyszeliśmy reprezentantów rocka polskiej i białoruskiej sceny muzycznej.
DZIKI RAJ – młody punkrockowy zespół z Białowieży, po raz pierwszy wystąpił w Hajnówce.

(1013)
Wystawa technik plastycznych - edycja 2013 27-10-2014

03w

Od 2011 r. w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej odbywają się zajęcia pracowni plastycznej, prowadzone przez Hajnowianina Daniela Gromackiego.

(1025)
Warsztaty z gliny 27-10-2014

21

9 października 2014 roku trzy grupy uczniów klas IV i V ze Szkoły Podstawowej nr. 6 w Hajnówce wraz z wychowawczyniami miały okazję wziąć udział w warsztatach garncarskich, prowadzonych przez Mirosława Piechowskiego – garncarza pochodzącego z Czarnej Wsi Kościelnej, którego rodzina od pokoleń zajmowała się tym właśnie rzemiosłem.(816)

III Festiwal Piosenki "DEBIUT" w Siedlcach 24-10-2014
2
 
21 października w Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach odbył się stojący na wysokim poziomie artystycznym Festiwal Piosenki "DEBIUT".(930)
„Powstańcze ścieżki w Puszczy Białowieskiej" - spotkanie z autorami - Włodzimierzem Muśko i Wiktorem Kabacem 22-10-2014

13

Przyczynkiem do powstania książki „Powstańcze ścieżki w Puszczy Białowieskiej", jak wyjaśnił Pana Włodzimierz Muśko, było przede wszystkim ogłoszenie obchodów 150. rocznicy Powstania i brak jakiegokolwiek skondensowanego opracowania o tych wydarzeniach w rejonie samej Puszczy Białowieskiej. Frapowała go również historia mogiły powstańczej w Orzeszkowie. Znaczna część działań Rogińskiego i Wróblewskiego miała miejsce na terenie białoruskiej części Puszczy, pojawiła się zatem potrzeba wyjazdu na Białoruś. Wyjazd był możliwy dzięki pomocy Panów Włodzimierza Pietroczuka – Starosty i Andrzeja Skiepko - wicestarosty Powiatu Hajnowskiego oraz Pana Jana Chomczuka – dyrektora Euroregionu Puszcza Białowieska.(1244)

Spotkanie z dr. Marcinem Zwolskim historykiemOddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku 21-10-2014

24

W dniu 27.08.2014 roku Miejska Biblioteka Publiczna miała zaszczyt gościć doktora Marcina Zwolskiego, historyka Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, uczestnika projektu poszukiwań pochówków ofiar terroru komunistycznego. Było to wyjątkowe spotkanie. Doktor Zwolski przedstawił wyniki prac ekshumacyjnych prowadzonych na terenach bezpośrednio sąsiadujących z Aresztem Śledczym, przy ulicy Kopernika w Białymstoku. Uczestnicy mieli również możliwość obejrzenia, po raz pierwszy, wyselekcjonowanych zdjęć z obszernej dokumentacji prowadzonej w ramach śledztwa IPN dotyczącego zbrodni popełnionych przez funkcjonariuszy państwa komunistycznego w latach 1939–1956 na terenie aresztu.

(943)
Renata Tuszyńska ze Studia Piosenki HDK laureatką VI Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus w Białymstoku 10-10-2014

02s

W dniach 3-5 października br. w Białymstoku odbył się Ogólnopolski Festiwal Piosenki Literackiej. Do konkursu przystąpiło 19 osób wybranych przez radę artystyczną Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Białymstoku na podstawie przesłanych wcześniej nagrań. Naszym solistkom: Julicie Wawreszuk i Renacie Tuszyńskiej udało się zakwalifikować do udziału w Festiwalu. Uczestnicy przyjechali z różnych stron Polski m.in. z Wrocławia, Bielawy, Puław, Białegostoku, Warszawy, Konina i Katowic.(1218)

RECENZJA publikacji "Wspomnienia deportowanych z ziemi podlaskiej na Syberię i do Kazachstanu w latach 1939-1956" 08-10-2014

14.02.07 promocja

Wspomnienia deportowanych z ziemi podlaskiej na Syberię i do Kazachstanu w latach 1939-1956. Wybór i opracowanie Irena Kostera i Alla Gryc, redakcja Alla Gryc. Towarzystwo Przyjaciół Hajnówki i Urząd Miasta w Hajnówce, Hajnówka 2013, ss.156+fotografie.

(1281)
Nagrody dla Studia Piosenki HDK - Festiwal Piosenki "Śpiewajmy Panu" 07-10-2014
04s
W dniach 27-28 września br. w Bielskim Domu Kultury odbył się Finał oraz Koncert Galowy Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej  "Śpiewajmy Panu". Na scenie wystąpił zespół Małe HDK z piosenką "Pałacyk Michla" oraz Julita Wawreszuk z piosenką "Czy Ty byś chciał" w nowej aranżacji.(938)
Dyskusyjny Klub Książki poleca... Colin Thubron „Po Syberii" 06-10-2014

01d

„Po Syberii" Colina Thubrona było tematem rozmów wrześniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. Jest to relacja z podróży autora po krainie wiecznej zmarzliny - Syberii, którą przemierzył od Uralu po Jakucję, przemieszczając się pociągami, samochodami, statkami, a nawet piechotą. Thubron, znany i utytułowany brytyjski dziennikarz i pisarz szukał prawdziwego oblicza Syberii, tego, co nastało tak naprawdę w całej Rosji po rozpadzie ZSRR. Można zarzucić autorowi, że jako człowiek Zachodu nigdy nie będzie obiektywnie patrzył i oceniał rzeczywistości krajów należących niegdyś do bloku wschodniego. Klubowicze zauważyli, że reportaż ten może być pisany z pewną tezą i poniekąd podejrzenia te okazały się być słuszne. Podróż Anglika po bezkresach Syberii podszyta jest swoista ironią,...

(862)
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki 02-10-2014

02d

Podczas pierwszego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki po wakacyjnej przerwie mieliśmy zaszczyt nagrodzić jednego z klubowiczów - Pana Adama Klupczyńskiego. Wyróżnił się on aktywnością nie tylko w trakcie spotkań DKK, ale także był autorem niebanalnych recenzji omawianych książek.

(1189)
Festyn I TAM ŻYWUC LUDZI - Jagodniki 30-09-2014

22
Piąta w tym roku, a czterdziesta w całej historii edycja festynu „I tam żywuć ludzi" odbyła się w Jagodnikach (gmina Dubicze Cerkiewne) dnia 20 września 2014 roku. Jagodniki to wieś założona między 1566 a 1569 rokiem, której nazwa w lokalnych gwarach oznacza krzew czarnych jagód.(1402)

Festyn I TAM ŻYWUĆ LUDZI - Siemianówka 30-09-2014

27

Siemianówka (gmina Narewka) położona nad Zalewem Siemianówka jest dużą wsią, której początki sięgają 1634 roku.(1048)

XI Festyn Archeologiczny w Zbuczu - Wspaniała podróż do przeszłości 22-09-2014

10

W pobliżu wsi Zbucz znajduje się pozostałość po grodzisku, które było najstarszym obiektem tego typu w naszym regionie. Powstało ono prawdopodobnie w wieku IX, a zostało zniszczone około 1041r., podczas zbrojnego podbijania tych terenów przez Ruś Kijowską. To właśnie tutaj, na terenie zabytkowego wczesnośredniowiecznego grodziska obok miejscowości Zbucz, po raz jedenasty można było znaleźć odpowiedź na pytania: Jak żyli i czym zajmowali się nasi przodkowie? To właśnie tutaj organizatorzy starali się przybliżyć odwiedzającym klimat dawnych czasów.

(1554)
21-27 września: Tydzień Zakazanych Książek w Bibliotece 22-09-2014

6

Tegoroczny Tydzień Zakazanych Książek będzie już czwartą taką akcją w polskich bibliotekach. Pomysł promocji literatury uważanej za kontrowersyjną przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych (Banned Books Week). Związany jest z pierwszą poprawką do Konstytucji, która gwarantuje wolność słowa, postrzeganą jako fundamentalne prawo człowieka stanowiące kwintesencję amerykańskiego pojmowania wolności. W Polsce, wolność słowa znalazła potwierdzenie już w 1347 r., w statutach wiślickich, wydanych za panowania Kazimierza Wielkiego, a obecnie gwarantuje ją Konstytucja RP, choć nie jest prawo nieograniczone.

(1395)

Sport

1park

Ośrodek Sportu i Rekreacji


Park Wodny


Skatepark


Korty tenisowe


Basen odkryty


Orliki


Lodowisko


KLUBY SPORTOWE:

Boks UKS Unia

Piłka Siatkowa

KS Puszcza

HKS ŻUBR

  • judo
  • kulturystyka

Klub Karate Tradycyjnego


 

KONTAKT

border video

   ul. Aleksego Zina 1, 17-200 Hajnówka

   tel. 85 682 21 80,  fax 85 674 37 46

   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

                     Kontakt do referatów

  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 NA SKRÓTY

border video

  Godziny otwarcia:

  poniedziałek godz. 8:30-16.30; wtorek-piątek 7.30-15.30

  Godziny przyjęć Burmistrza: poniedziałek 13.00-17.00

  Kasa UM czynna: pn: 8:30-16.00, wt.-pt. 8.00-15.00; przerwa 10.30-11.30

  Rachunek bankowy do bezgotówkowej zapłaty opłaty skarbowej: 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   Nr IBAN: PL 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   NIP 543-00-10-446                  SWIFT: BPKOPLPW

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.