Ogólnopolski Festiwal Piosenki NUTY PRZYJAŹNI

20.07.20 nuty

Hajnówka – niewielkie, malownicze miasteczko położone w otulinie Puszczy Białowieskiej. To tutaj co roku odbywa się Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej NUTY PRZYJAŹNI, którego organizatorem jest Hajnowski Dom Kultury.

 

Przyjrzyjmy się historii powstania Festiwalu oraz jego początkom.

Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Z nutką za Pan brat” - pod takim hasłem odbywały się ówczesne zmagania młodych wokalistów. Uczestnikiem imprezy mógł być każdy kto poza spełnieniem wiekowych kryteriów lubił śpiewać i kto miał choć odrobinę odwagi, by wystąpić na profesjonalnej scenie.

Chętnych do udziału w Konkursie nie brakowało. Młodzi wokaliści występowali na scenie Hajnowskiego Domu Kultury indywidualnie, w ducie, tercecie bądź w zespole, a zmaganiom konkursowym przysłuchiwało się jury, które po obejrzeniu wszystkich prezentacji przyznawało nagrody i wyróżnienia.

Dodatkową atrakcją dla uczestników konkursu było wydanie kasety, na której zarejestrowane były najlepsze konkursowe wykonania.

Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Z nutką za Pan brat” był wówczas imprezą o zasięgu wojewódzkim i w takiej randzie i strukturze przetrwał do 2005 roku.

W roku 2006 w związku z nawiązaniem współpracy z innymi krajami festiwal zmienił nie tylko zasięg, ale formułę oraz nazwę bowiem z wydarzenia o randze regionalnej przeistoczył się w Międzynarodowy Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej ph. NUTY PRZYJAŹNI.

Wykonawcy z Polski, Białorusi i Ukrainy uczestniczyli w zmaganiach konkursowych wykonując utwory w różnych językach oraz często odmiennych stylistykach, które można było obejrzeć i wysłuchać nie tylko w Hajnowskim Domu Kultury, ale także amfiteatrze miejskim.

Ideą festiwalu było oczywiście umożliwienie młodym wykonawcom prezentacji ich talentu, promocji oraz wymiany doświadczeń pomiędzy samymi uczestnikami oraz instruktorami. Równie ważnym aspektem festiwalu była konfrontacja i integracja młodych artystów w dosłownym tego słowa znaczeniu, bowiem udział w Festiwalu umożliwiono również osobom niepełnosprawnym , tworząc w tym celu osobną kategorię konkursową.

Wraz z upływem lat sukcesywnie wzrastał nie tylko poziom artystyczny festiwalu, ale także zainteresowanie nim oraz ilość uczestników, czego efektem były wielogodzinne przesłuchania konkursowe, które okazywały się być męczące nie tylko dla jury, ale także dla samych uczestników.

W związku z tym kolejne edycje Festiwalu poprzedzone były weryfikacją nadesłanych wcześniej nagrań demo, co finalnie znacznie skróciło czas przesłuchań, a jednocześnie umożliwiło uczestnikom Festiwalu skonsultowanie swoich występów z jury.

Rok 2018 był w naszym kraju rokiem obchodów stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, czego efektem było zmodyfikowanie warunków udziału w Festiwalu. By włączyć się w obchody tej wyjątkowej rocznicy do udziału w Festiwalu zaproszeni zostali tylko i wyłącznie uczestnicy z Polski prezentujący utwory w języku ojczystym.

W tej formule pod nazwą Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej NUTY PRZYJAŹNI festiwal odbywa się do dnia dzisiejszego.

 

Ogólnopolski Festiwal Piosenki NUTY PRZYJAŹNI to wydarzenie, które co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem młodych wokalistów. Artyści z różnych stron Polski przyjeżdżają do Hajnówki by spróbować swoich sił oraz powalczyć o festiwalowe nagrody i statuetki.

Poza niewątpliwym atutem, jakim jest położenie naszego miasta w samym sercu Puszczy Białowieskiej oraz różnorodność atrakcji, z jakich możemy skorzystać przy okazji pobytu w nim nie można pominąć bardzo ważnej kwestii, jaką jest profesjonalne jury zapraszane do udziału w Festiwalu.

Do tej pory poza artystami działającymi głównie w naszym regionie gościliśmy znane w całym kraju osobistości z kręgu wokalistów, aktorów oraz nauczycieli śpiewu m.in. Ewę Barbarę Rafałko, Monikę Urlik, Marcina Ozgę, Barbarę oraz Kamila Król, Katarzynę Żak, Izabelę Szafrańską czy Natalię Kukulską.

Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej NUTY PRZYJAŹNI to bez wątpienia wyjątkowe muzyczne wydarzenie, które przyciąga do naszego miasta wokalistów z całej Polski.

Ci młodzi ludzie nie rzadko przyjeżdżający na festiwal z całymi swoimi rodzinami w Hajnówce poza konkursową rywalizacją i spotkaniem z profesjonalnym jury z pewnością odnajdą spokój i wytchnienie.

KONTAKT

border video

   ul. Aleksego Zina 1, 17-200 Hajnówka

   tel. 85 682 21 80,  fax 85 674 37 46

   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

                  KONTAKT DO REFERATÓW

  ADMINISTRATOR Emilia Rynkowska

        PUBLIKACJE na www.hajnowka.pl

        Klauzula RODO

        Deklaracja dostępności

       Koordynator do spraw dostępności

 

 NA SKRÓTY

border video

  Godziny otwarcia:  poniedziałek - piątek 7.30-15.30

  Godziny przyjęć Burmistrza: poniedziałek 13.00-17.00

  Kasa UM czynna:  8:00-15.00, przerwa 10.30-11.30

  Możliwość płatności kartą płatniczą

  Rachunek bankowy do bezgotówkowej zapłaty opłaty skarbowej: 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   Nr IBAN: PL 46 1020 1332 0000 1602 0276 4058

   NIP 543-00-10-446                  SWIFT: BPKOPLPW

   NIP Gminy Miejskiej Hajnówka NIP 603-00-06-341

border video

   herb UMHerb Miasta Hajnówka do pobrania

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.