KOCHASZ ZWIERZĘTA - naucz się im pomagać

Dodane przez e.rynkowska - czw., 30/12/2021 - 12:05

Kategoria

Nadeszła zima. Siedząc w naszych przytulnych mieszkaniach nie zapominajmy o tych, którym może być zimno. Gruba warstwa śniegu przykryje niedługo pożywienie dla ptaków i zwierząt, zanim zdecydujemy się na dokarmianie - zapraszamy do zapoznania się z ulotką przygotowaną przez pracowników Referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Hajnówka.

DOKARMIANIE PTAKÓW

Najlepszą zimową karmą dla ptaków są różnego rodzaju kasze, nasiona zbóż, chwastów, pestki słonecznika, dyni, kukurydzę, siemię lniane, płatki owsiane, słoninka (świeża), smalec (niesolony!).

PTASIA STOŁÓWKA

Karmnik dla ptaków powinien zapewnić osłonę pożywienia przed deszczem, a jego budowa musi pozwalać na łatwe opuszczenie go przez ptaki.

Karmnik może być zrobiony z dużej, plastikowej butelki, z wyciętymi okienkami. Nie mając karmnika, można przygotować kulki uformowane z mieszanki tłuszczu z nasionami, które bez problemu zawiesimy na drzewie.

Uwaga!!!

  • Nie wolno karmić ptaków soloną słoniną, prowadzi to nawet do śmierci, poprzez odwodnienie organizmu;
  • Podawany ptaszkom pokarm, nie może zawierać przypraw;
  • Nie wolno podawać ptakom spleśniałego pożywienia, co może prowadzić do groźnych dla ich zdrowia chorób;
  • Pamiętajmy, by karmniki umieszczać w spokojnym miejscu, na bezpiecznej wysokości, gdzie nie będę mogły dostać się koty;
  • Karmniki należy co pewien czas sprzątać z pozostałości pożywienia i ptasich odchodów, by ograniczyć namnażanie się i przenoszenie drobnoustrojów chorobotwórczych i pasożytów.

ZWIERZĘTA DOMOWE

Idzie zima nie zapominajmy więc o naszych czworonożnych pupilach, którym również jest zimno w mroźne dni. Dawajmy też zwierzętom trochę więcej pokarmu, gdyż zapotrzebowanie kaloryczne w zimne dni, jest większe niż latem.

PSY

Musimy pamiętać, że nasz pies i ten podwórkowy i ten, którego trzymamy w mieszkaniu narażony jest na różne uboczne skutki mrozów.

Uwaga!!!

  • Pod żadnym pozorem nie można trzymać psa na balkonie lub zimnej werandzie, jak też w miejscach gdzie występują przeciągi;
  • Jeśli pies ma zachować zdrowie, musi chodzić na długie aktywne spacery, jednak unikajmy miejsc posypanych solą, ponieważ nasz pupil może pokaleczyć sobie łapy;
  • Trzeba pamiętać jednak, że zimą na dworze nie należy długo przetrzymywać psa w bezruchu;
  • Należy dostarczyć psu witaminy A (jest np. w marchwi czy tłustych serach) i B6 (jest, np. w produktach zbożowych, rybach, mięsie, jajach, ziemniakach, kapuście czy marchwi) wzmacniają one pazury i opuszki naszych pupili, które podczas mrozów są szczególnie narażone na urazy;
  • Należy również wzbogacić dietę naszego czworonoga w witaminę H (jest, np. w wątrobie, grzybach, kalafiorze czy w mleku), gdyż wpływa ona korzystnie na gęstość sierści;
  • W diecie szczeniąt nie może zabraknąć witaminy D, latem dostarczana jest przez promienie słońca, zimą zaś naturalny niedobór należy rekompensować, podając specjalne preparaty, np. salvical.
  • Psom podwórkowym należy serwować jedzenie zawierające zwiększoną ilość tłuszczu;
  • W okresie silnych mrozów psom podwórkowym dodatkowo wykładamy budę słomą lub styropianem który zabezpieczy psa przed przemarznięciem;
  • Należy pamiętać o tym, ze pies umieszczony w kojcu też potrzebuje dodatkowej dawki ruchu;
  • Najlepiej nie pozostawiać wody w misce, gdyż na dworze szybko zamarza, a dostarczać ją kilka razy dziennie po to, by spragniony pies mógł się napić.

KOTY

Koty są niezbędną częścią ekosystemu, choćby dlatego, że pomagają w niszczeniu populacji gryzoni, jak szczury czy myszy. Dlatego kotom wolno żyjącym należy stworzyć należyte warunki bytowania przez cały rok poprzez udostępnianie im swobodnych  i bezpiecznych wejść do piwnic i zakamarków, które stanowią dla nich naturalne (w terenie zabudowanym) oraz odpowiednie (spokojne, ciepłe i suche) schronienia. Zimą starajmy się również podawać im ciepłe jedzenie, np. pokrojone mięso (wszelakiego rodzaju podroby), ciepłą kaszę, ryż lub drobny makaron, taki nieuciążliwy dla portfela mieszkańca posiłek może sprawić, że koty nabiorą siły, a niejednokrotnie może spowodować, że uratuje życie takiemu zmarzniętemu bezdomnemu kotu.

Opracowanie:

Referat Gospodarki Komunalnej

i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Hajnówka

Strony w dziale: