Wystawa plenerowa „Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej” w Hajnówce

Dodane przez administrator - czw., 04/11/2021 - 13:37

3 listopada przed budynkiem Urzędu Miasta została otwarta wystawa plenerowa „Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej” w Hajnówce. Składa się ona z 16 plansz, które opowiadają o odzyskiwaniu niepodległości miejscowości przynależących dziś do województwa podlaskiego

Otwarcia dokonał Bohdan Paszkowski Wojewoda Podlaski wraz z Burmistrzem Jerzym Sirakiem. Towarzyszyli im także: Ireneusz Kiendyś Zastępca Burmistrza Miasta, Joanna Kojło Wicestarosta Powiatu Hajnowskiego, Walentyna Pietroczuk Przewodnicząca Rady Miasta Hajnówka, radni oraz współautor wystawy Krzysztof Kossakowski z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Ekspozycję można oglądać przed budynkiem Urzędu Miasta do 9 listopada. Historia odzyskania niepodległości przez Hajnówkę została przedstawiona na planszy poświęconej naszemu miastu.

- Na zdjęciach z początku 1919 roku widzimy, jak wielką i długą drogę przeszliśmy jako mieszkańcy i jako miasto. Możemy się cieszyć i dziękować przodkom za to, że żyjemy w wolnej i niepodległej ojczyźnie - podkreślał burmistrz Hajnówki.

Wystawa jest realizowana w ramach projektu Wojewody Podlaskiego „Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej” we współpracy z Województwem Podlaskim oraz Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Projekt został sfinansowany ze środków Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017 – 2022.

Wystawie towarzyszy konkurs. Polega on na zrobieniu zdjęcia na tle wystawy i udzieleniu odpowiedzi na jedno pytanie na profilu Facebook Muzeum Historycznego Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Tam też znajduje się regulamin konkursu. Do wygrania jest karta podarunkowa o wartości 50 zł do wykorzystania w sklepach sieci Empik.

Emilia Korolczuk

grupa osób stoi przy wystawie, jeden z mężczyzn wypowiada się do mikrofonu
dwie tablice z planszami wystawy
tablica z planszą o Hajnówce